Зеленський: Росія втратила можливість використовувати енергетичну зброю проти країн Балтії

Президент Володимир Зеленський у своєму новому відеозверненні 9 лютого відзначив «важливу подію для Європи» – відокремлення країн Балтії від російської енергетичної мережі. Він закликав ЄС підтримати санкції України проти РФ в енергетичній сфері. «Сьогодні – важливий момент для нашого регіону та для Європи в цілому. Держави Балтії – наші добрі друзі – від’єдналися від російської енергомережі. Їхні енергосистеми тепер повністю синхронізовані з європейською континентальною мережею. Україна зробила це у 2022 році, і тепер Балтійські держави теж позбулися залежності», – підкреслив президент.

Зеленський зазначив, що «Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти країн Балтії. Це також підтверджує, що Європа стала ще більш єдиною».

«Саме до цього курсу ми всі в Європі повинні прагнути дотримуватися надалі – всі країни континенту. Це стосується, зокрема, країн Центральної Європи, які ще мають угоди з Росією. Необхідно посилити співпрацю з Америкою щодо постачання LNG та нафти. Потрібно більше працювати з нашими партнерами в сусідніх країнах Євросоюзу для імпорту необхідної енергії. Кавказ, Близький Схід, Північна Африка – це ті регіони, з якими варто співпрацювати», – додав президент.

Зеленський акцентував, що «чим менша залежність європейців від Росії, тим швидше можна забезпечити надійну безпеку для всіх у Європі».

Він також закликав ЄС активніше протистояти спробам Росії «використовувати свої танкери і флот проти нас і всієї Європи».

Угода про Балтійську енергосистему з Росією та Білоруссю (BRELL) формально завершилася о 23:59 7 лютого. Після цього розпочалося тестування ізольованої роботи енергосистеми, що тривало до другої половини дня 9 лютого.

Нагадаємо, що у липні 2024 року міністри енергетики Естонії, Латвії та Литви підтвердили наміри синхронізувати свої системи з континентальною європейською мережею ENTSO-E та відключитися від російської у лютому 2025 року. До цього часу Литва, Латвія і Естонія продовжували працювати в єдиній системі електропостачання з Росією та Білоруссю, яку централізовано контролюють з Москви. Водночас у травні 2022 року Балтійські країни повністю припинили імпорт електроенергії з РФ.

Відомо також, що в Литві готуються до можливих актів саботажу під час відключення від російської енергосистеми. Естонія і Латвія також готові до можливих провокацій з боку Кремля.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну держави Балтії припинили закупівлю російського газу та електроенергії, проте їхні електромережі залишалися підключеними до російської та білоруської систем.

Польський оператор електромереж PSE оголосив, що для патрулювання стану зв’язку з Литвою будуть використовуватися вертольоти і безпілотники.

У проект синхронізації енергосистем країн Балтії та Польщі було інвестовано 1,6 мільярда євро.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.