Порушення санкцій, введених проти Росії, слід вважати участю у війні, заявив президент України Володимир Зеленський у своєму новому відеозверненні. Він підкреслив, що «лише в ніч на 1 лютого ворог випустив 165 ракет та дронів різних типів, завдаючи ударів по Україні. Зокрема, постраждали Полтавська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька та Донецька області».
Президент зазначив, що «під час цих атак ворог не зміг би завдати такої шкоди, якби його озброєння не містило компонентів, виготовлених в інших країнах, зокрема, їх мають «Шахеди» та ракети».
«Сто шістдесят п’ять ударних одиниць в одному нічному нападі російських сил – це усі ці «Іскандери», «Калібри» та інші засоби для вбивств – це сотні й навіть тисячі компонентів з інших країн, таких як європейські держави, Китай та навіть Америка. Без таких критичних компонентів Росія не була б спроможна знищувати життя інших народів», – підкреслив Зеленський.
Глава держави наголосив на важливості того, щоб санкції проти РФ залишались потужними і недоступними для обходу в будь-яких умовах.
«Не повинно залишитися жодної можливості поставок в Росію критично важливих компонентів для оборонної промисловості. Порушення санкцій слід розглядати як участь у військових діях, і ті, хто допомагає знищувати життя, повинні за це відповідати», – підсумував президент.
Раніше ЄС вже заборонив більшість імпорту російського вугілля та нафти. Однак удатися до запровадження санкцій щодо трубопровідного газу з Росії поки що не вдалось, оскільки кілька європейських країн все ще залежать від нього, а для введення таких заходів потрібна одностайна підтримка всіх членів блоку. Відмову від російського ЗПГ можна буде реалізувати через санкції або в рамках «дорожньої карти» поетапного скорочення закупівель.
Окрім обмежень на постачання ЗПГ, 16-й пакет санкцій ЄС проти Росії міститиме штрафи для 74 нафтових танкерів з так званого «тіньового флоту» Росії, а також обмеження на імпорт російського алюмінію.
Згідно з даними Bloomberg, ці обмеження будуть введені поетапно і дозволять європейським покупцям імпортувати алюміній з Росії протягом року за системою квот, перш ніж повна заборона стане чинною. ЄС все ще закуповує в Росії приблизно шість відсотків цього металу.
Євросоюз також розглядає можливість відключення ще близько 15 російських банків від системи міжнародних платежів SWIFT, повідомляє Bloomberg з посиланням на свої джерела. На вересень 2024 року до SWIFT підключені понад 200 банків Росії.
Новий пакет санкцій передбачає розширення списку осіб і організацій, які підпадуть під санкції, зокрема за рахунок Китаю та КНДР, у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Додаткові заходи торкнуться російських медіа, які беруть участь у дезінформаційній кампанії, координованій російськими властями.
У 14-му пакеті санкцій Євросоюз запровадив заборону на реекспорт російського ЗПГ через порти ЄС, якщо він призначений для третіх країн.