Зеленський: Фіцо відмовився підтримувати Словаччину через брак транзиту російського газу

Україна висловила готовність надати підтримку Словаччині у процесі адаптації до відсутності транзиту газу з Росії, однак премʼєр-міністр цієї країни Роберт Фіцо «гордовито відмовився», як повідомив президент Володимир Зеленський у соцмережах 12 січня. «Це була очевидна помилка Фіцо – сподіватися, що його схеми з Москвою триватимуть вічно. Ми запропонували допомогу народу Словаччини в умовах відсутності російського газу, але Фіцо відмовився з гордістю. Багато людей в Європі попереджали його, що не можна просто сидіти й чекати. Наразі він намагається перекласти відповідальність з себе на інших за допомогою піару, дезінформації та голосних звинувачень», – зазначив президент.

Зеленський переконаний, що Фіцо «обрав Москву замість своєї країни, не підтримав об'єднану Європу та здоровий глузд». «Це була його програшна стратегія з самого початку. Сподіваємося, що подальша диверсифікація джерел енергетичних ресурсів в Європі, співпраця з Єврокомісією та реалізація політики Президента Трампа для збільшення постачання американського газу допоможуть вирішити проблеми, що виникають через недалекоглядність окремих європейських політиків», – підкреслив він.

12 січня парламентська делегація Словаччини вирушила до Росії з робочим візитом для обговорення постачання природного газу. Напередодні президент Словаччини Петер Пеллегріні відмовився від офіційного візиту до Києва через те, що Україна припинила постачання газу до його країни.

1 січня о 07:00 Україна в «інтересах національної безпеки» зупинила транспортування російського природного газу через свою територію після завершення терміну дії пʼятирічного контракту з Росією на транзит.

Фіцо заявив, що припинення постачання газу через Україну обійдеться Словаччині приблизно в 1,5 мільярда євро у вигляді втрачених зборів за транзит, які йдуть далі до Європи. Він пригрозив вжити заходів у відповідь, включаючи можливе скорочення гуманітарної допомоги Києву, зупинку підтримки українських біженців у Словаччині або призупинення екстрених постачань електроенергії в Україну.

10 січня він також повідомив, що Путін обіцяв знайти альтернативні шляхи постачання газу до Словаччини. Минулого року через Україну було прокачано близько 13,5 мільярда кубометрів газу, з яких близько 3 мільярдів кубометрів — для споживання Словаччини. ЄС заявив, що немає потреби продовжувати контракт на транзит через Україну, і країни, які отримують російський газ, мають доступ до альтернативних постачань.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.