Президент України Володимир Зеленський уточнив, що кількість миротворців, необхідних для стримування можливого нового агресивного наступу Росії після ймовірного укладення угоди про припинення вогню, буде залежати від масштабів української армії. В інтерв'ю Bloomberg президент зазначив: "Я не вказував, що нам потрібно 200 тисяч. Журналіст запитав про це, і я відповів, що це може бути більше або менше".
Зеленський підкреслив, що для ефективного стримування президента Росії Путіна знадобиться армія в мільйон осіб, однак у разі, якщо США та Європейські країни вирішать скоротити чисельність українських військових, то виникне потреба в формуванні додаткових сил.
"Якщо ми знизимо чисельність на 200, 300 або навіть 500 тисяч, нам будуть потрібні інші підкріплення в тій кількості, на яку ми скоротили", – пояснив він.
Президент вказав, що миротворчі сили можуть стати корисними, але тільки "за бажання інших країн". Водночас він наголосив, що це не слід вважати "чисто європейською ініціативою, без залучення США".
Напередодні Зеленський вказав, що для запобігання потенційним новим атакам з боку Росії та після можливого укладення угоди про припинення вогню Україні знадобиться не менше 200 тисяч європейських миротворців. Цю інформацію президент озвучив під час зустрічі з представниками Міжнародної медіаради на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
"200 тисяч – це мінімум. Це потрібно, інакше буде нульовий результат", – додав він.
Зеленський також зазначив, що така кількість миротворців буде необхідна для забезпечення безпеки, враховуючи, що російська армія може налічувати 1,5 мільйона осіб, а Україна в такому випадку матиме тільки половину цієї кількості.
Раніше британські ЗМІ повідомили, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Емманюель Макрон почали обговорювати можливість відправки британських і французьких військових до України в якості миротворців, якщо укладеться угода про припинення конфлікту.
Макрон вперше заявив про можливість відправки європейських військ до України ще наприкінці лютого 2024 року, однак тоді ця ідея не знайшла підтримки серед партнерських країн.
Минулого місяця в Брюсселі Зеленський без уточнень повідомив, що бачить "позитивні зміни" у переговорах щодо можливого розташування миротворчих контингентів в Україні. 13 січня він також заявив, що спілкувався з французьким колегою Макроном і обговорював ідею розміщення "контингентів партнерів" в Україні.
16 січня Зеленський підкреслив, що питання про розміщення іноземних військових сил в Україні обговорюється з тими країнами, які мають бажання або можливості зробити це. Проте, за його словами, ще зарано говоритись про деталі, зокрема щодо чисельності контингенту.