Європейські країни поділилися щодо розміщення миротворців в Україні, – The Times

Велика Британія та інші країни Європи мають розбіжності в думках щодо доцільності створення масштабних миротворчих сил в Україні. Про це повідомляє видання The Times, посилаючись на дипломатичні джерела. "Велика Британія, Франція та держави Північної Європи виступають за європейську ініціативу, що передбачає направлення десятків тисяч військовослужбовців у разі досягнення угоди про припинення вогню. Водночас Німеччина та інші країни заперечують проти цього", – йдеться у статті.

Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропонована місія може відволікти критично необхідні ресурси від країн НАТО, що межують з Росією, залишивши їх вразливими.

Зростає розуміння того, що таке постконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" Дональда Трампа та забезпечення гарантій безпеки. Високопосадове джерело в уряді Великої Британії уточнило, що Європа зможе сформувати наземні сили сама, якщо буде необхідно, проте міністри говорили про потребу у "повітряному прикритті" з боку США. Це може включати зенітні батареї Patriot, здатні знищувати балістичні ракети і літаки, чого європейські країни не можуть собі дозволити.

Британська армія могла б теоретично направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, згідно з джерелом в армії, але це виглядає малоправдоподібним, враховуючи, що війська вже дислоковані в Естонії.

Дехто вважає, що миротворчі сили ООН, до складу яких увійшли б військові з країн на зразок Індії, Бангладешу та Китаю, можуть бути більш досяжними, зазначає видання.

Очікується, що Кір Стармер буде обговорювати це питання з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі підкреслив, що Велика Британія повинна проявити сильне лідерство в цій справі. Проте деякі чиновники вважають, що їм потрібно буде переконати Рейчел Рівз, канцлера, у важливості підтримки України, оскільки вона може вважати цю ситуацію "грошовою ямою".

Серед значних труднощів є питання, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на такі сили під час мирних переговорів, що проводяться під егідою США. Високопосадове військове джерело заявило: "Якщо Росія не підтримуватиме цю ідею, вона буде мертвою, а якщо США не нададуть потрібної підтримки, ідея зникне. Не варто казати ніколи, але я не бачу, як цей проект може реалізуватись".

Деякі дипломати і військові експерти вважають, що миротворча операція ООН – це більш раціональний варіант, який може забезпечити згоду Путіна. Це може включати близько 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, і не вимагатиме безпосередньої участі США. "Вони [росіяни] не планують атакувати бангладешців або індійців", – сказав ще один експерт.

Щодо європейських сил, Німеччина висловлює занепокоєння виконання зобов'язань через невизначеність, пов'язану з майбутніми виборами. Інше європейське дипломатичне джерело стверджує, що США повинні грати ключову роль у забезпеченні більшого стримування Росії, оскільки вони володіють можливостями, яких не вистачає іншим країнам Європи, такими як розвідувальні системи й здатність завдати масштабного удару у разі необхідності.

Раніше Трамп висловлювався проти відправлення військ та фінансування місії, проте одне джерело в оборонній сфері зазначило, що його можна переконати змінити думку: "Я не думаю, що США можуть тримати руки подалі від цього пирога".

Відомо, що в Україні діють західні спецпризначенці, але масові розгортання західних військових поки що не спостерігається. Однак, як повідомляє Financial Times, ситуація може швидко змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа в Білий дім знову пробудило збентеження щодо цієї ідеї. За словами осіб, які беруть участь у переговорах між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що реальною і достатньою може бути присутність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.