Європарламент підтримав резолюцію про репресії та нелегітимні вибори у Білорусі

Європейський парламент ухвалив резолюцію, що стосується репресій та нелегітимних виборів, які проводяться під керівництвом Олександра Лукашенка в Білорусі. У документі рішуче засуджуються заплановані на 26 січня президентські вибори в країні, які названі «фіктивними» через жорстокі репресії та відсутність демократичних стандартів. Резолюцію підтримали 567 депутатів, 25 проголосували проти, а 66 утрималися.

Депутати закликають Європейський Союз не визнавати майбутні президентські вибори в Білорусі легітимними. «Засуджуючи серйозні порушення прав людини та демократичних принципів у країні, які посилилися перед так званими виборами 26 січня, парламент просить ЄС, його держави-члени та міжнародну спільноту не визнавати Лукашенка президентом після цих виборів», – йдеться у резолюції.

Також зазначається, що, на відміну від 2020 року, на виборах цього місяця представлено лише формальних «кандидатів». Євродепутати висловлюють стурбованість становищем політичних в’язнів у Білорусі, яких, за даними правозахисної організації «Вясна», налічується більше 1200. Резолюція закликає ЄС продовжити розслідування порушень прав людини та підтримати заходи щодо притягнення винних до відповідальності через механізм універсальної юрисдикції.

Напередодні резолюції в Європарламенті відбулись дебати. Єврокомісар з питань оборони, колишній прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, підкреслив, що репресії, порушення прав людини та відсутність опозиційних кандидатів на виборах не забезпечують свободи та демократичності голосування в Білорусі, які він назвав «так званими виборами».

Він також звернув увагу на відмову Лукашенка запросити спостерігачів ОБСЄ, що є ще одним доказом непрозорості виборів. Лукашенко, який при владі з 1994 року та є союзником російського президента Володимира Путіна, на початку минулого року оголосив про намір знову балотуватися на президентських виборах, запланованих на 26 січня 2025 року.

Демократичні сили Білорусі неодноразово закликали міжнародну спільноту не визнавати ці вибори. Правозахисники вважають, що вибори в Білорусі «втрачають свою значимість і використовуються авторитарним урядом для створення ілюзії підтримки, що легалізує авторитарний режим».

Попередні вибори серпня 2020 року стали причиною масових протестів, які стали наймасштабнішими за всю історію незалежності Білорусі. Репресії, на які пішла влада у відповідь на ці протести, тривають і дотепер.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.