Велика Британія та інші країни Європи мають різні погляди на доцільність розгортання масштабних миротворчих сил в Україні. Як повідомляє видання The Times, дипломати та чиновники відзначили цю ситуацію. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи щодо можливого відправлення десятків тисяч військових у разі досягнення угоди про припинення вогню. Проте Німеччина та ряд інших країн виступають проти", – йдеться у матеріалі.
Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропоноване миротворче розгортання може відволікти важливі ресурси від прикордонних театрів НАТО, залишаючи їх вразливими перед загрозами з боку Росії.
Зростає думка, що таке розгортання після конфлікту вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки. Одне з високопосадових джерел у британському уряді заявило, що Європа могла б самостійно створити свої наземні сили в разі потреби, але міністри звертаються до США за "повітряним прикриттям". Наприклад, це може бути надання батарей зенітних ракет Patriot, які здатні перехоплювати балістичні ракети або літаки, користуючись можливостями, яких немає в Європи.
Британська армія теоретично готова відправити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 військовослужбовців, хоча це може бути складно реалізувати, беручи до уваги вже наявні війська в Естонії. "Миротворчі сили ООН, які можуть складатися з військ з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, вважаються більш досяжними", – додає видання.
Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на тому, що Велика Британія повинна проявити сильне лідерство в цьому питанні. Однак деякі чиновники вважають, що їм буде важко переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості України, побоюючись, що вона вважає це "грошовою ямою".
Ключовим питанням є, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на розгортання таких сил під час мирних переговорів, спонсорованих США. Високопосадове військове джерело зазначило: "Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона приречена, і якщо США не забезпечать необхідні ресурси, ця концепція також не матиме шансів. Можливо, все можливо, але я не вірю, що це може реалізуватися".
Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча операція ООН є розумнішим рішенням, здатним отримати підтримку Путіна. Це може включати розгортання близько 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, не вимагаючи від США прямого втручання.
В одній з заяв зазначали: "Росіяни не планують атакувати бангладешців чи індійців". Щодо європейських сил, відомо, що Німеччина не готова взяти на себе зобов'язання через невизначеності навколо майбутніх виборів.
Інше європейське дипломатичне джерело вказало, що Сполучені Штати мають бути залучені для забезпечення більшого стримування Росії, адже у них є можливості, відсутні в Європі, такі як розвідувальні засоби та здатність завдати значного удару у разі потреби.
Раніше повідомлялося, що Трамп пропонував не відправляти війська до України та не фінансувати місію. Однак одне з оборонних джерел припустило, що його можна переконати змінити думку, зазначивши: "Не думаю, що США зможуть тримати свої пальці подалі від пирога".
Відомо, що в Україні перебувають західні спецпризначенці, проте масового розгортання західних військових поки не спостерігається. Однак, як повідомлялося Financial Times, ситуація може незабаром змінитися через можливе повернення Дональда Трампа до влади, що знову викликало інтерес до цієї ідеї.
За словами учасників дискусій між Києвом та західними партнерами, українські чиновники вважають, що від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців може бути реалістичною і досяжною метою.