Велика Британія та деякі європейські держави висловлюють різні погляди щодо доцільності впровадження масштабних миротворчих сил в Україні. Про це повідомляють дипломати та офіційні особи в статті The Times. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи, що передбачає відправку десятків тисяч військовослужбовців у випадку укладення угоди про припинення вогню. Проте Німеччина та інші країни висловили своє заперечення", – йдеться у публікації.
Відомо, що держави Балтії та Польща стурбовані можливістю того, що ця місія може відволікти важливі ресурси від країн, які знаходяться на кордоні з Росією, залишаючи їх у вразливому становищі. Проте, зростає консенсус у тому, що таке розгортання миротворців у післяконфліктний період вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки.
Високопосадове джерело в уряді Великої Британії зазначило, що Європа могла б самостійно сформувати наземні сили, якщо виникне така потреба, але міністри просять США забезпечити "повітряне прикриття". Це може включати в себе батареї зенітних ракет Patriot, здатні перехоплювати балістичні ракети чи літаки, чого зараз не вистачає в Європі.
Теоретично, британська армія могла б відправити дивізію чисельністю від 10 до 25 тисяч військових, кажуть джерела, хоча це може бути важким завданням, беручи до уваги вже наявні війська в Естонії. "Миротворчі сили ООН, до складу яких можуть входити військові з таких країн, як Індія, Бангладеш чи Китай, вважаються більш реалістичними", – зазначається в статті.
Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з європейськими лідерами та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наголошує на тому, що Великій Британії необхідно проявити сильне лідерство в цьому напрямку. Проте деякі чиновники вважають, що ще потрібно переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості підтримки України, остерігаючись, що вона сприймає ситуацію як "грошову яму".
Ключовим питанням залишається, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на присутність таких сил під час мирних переговорів за участю США. Високопосадкове військове джерело вказало на те, що "якщо Росія не прийме цю ідею, вона приречена на невдачу, а якщо США не нададуть необхідної підтримки, їй не збудуватися".
Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча операція ООН— більш прийнятний варіант, який може забезпечити згоду Путіна. Це може включати до 100 тисяч миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, без безпосередньої участі США. "Росіяни не планують атакувати бангладешців або індійців",— прокоментувало друге джерело.
Згідно з інформацією видання, німецькі чиновники виступають проти зобов'язань через невизначеність, пов'язану з майбутніми виборами. Інше дипломатичне джерело в Європі наголошує на важливості участі США для забезпечення сильнішого стримування Росії та "через їхні можливості, яких бракує всій Європі", такі як розвідувальні та спостережні засоби, а також здатність завдати масштабного удару у відповідь.
За повідомленнями, Трамп раніше пропонував не відправляти американські війська та не фінансувати цю місію. Проте є припущення, що його можна вмовити підтримати зворотне, кажучи, що "я не думаю, що США зможуть тримати свої руки подалі від цього пирога".
Відомо, що в Україні вже є західні спецпризначенці, проте масштабного розгортання західних військ поки що не спостерігається. Однак, згідно з Financial Times, ситуація може змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа до влади знову збудило інтерес до цієї ідеї. За словами осіб, залучених до обговорення між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що присутність від 40 до 50 тисяч іноземних військових може бути реалістичною та достатньою.