Європа переживає розкол через розміщення миротворчих сил в Україні, – The Times

Велика Британія та інші європейські країни мають різнобічні думки щодо доцільності створення великого контингенту миротворців в Україні. Про це повідомляє видання The Times з посиланням на дипломатичні та офіційні джерела.

"Велика Британія, Франція та держави Північної Європи підтримують пропозицію щодо європейської ініціативи, що передбачає відправку десятків тисяч військовослужбовців за умов угоди про припинення вогню. Однак Німеччина та інші країни висловлюють свої заперечення", – зазначає згадане джерело.

Відомо, що держави Балтії та Польща мають занепокоєння щодо того, що запропонована місія може відвернути необхідні ресурси від країн НАТО, які мають спільний кордон з Росією, залишивши їх вразливими.

Крім того, з'являється все більше згоди в тому, що таке постконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа і гарантій безпеки. Високопосадове джерело в британському уряді зазначило, що європейські країни зможуть створити свої наземні сили, якщо виникне така необхідність, але міністри наголошують на необхідності "повітряного прикриття" з боку США. Це може бути реалізовано через наявність батарей зенітних ракет Patriot, здатних нейтралізувати загрози з повітря, яких бракує в Європі.

Британська армія теоретично може направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це може бути надто оптимістичним через вже розміщені війська в Естонії. "Деякі вважають, що миротворчі сили ООН, які складатимуться з військових з країн, як-от Індія, Бангладеш і Китай, є більш досяжним варіантом", – зазначає видання.

Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі підкреслює важливість активного лідерства Великої Британії в цьому процесі. Проте деякі чиновники стверджують, що потрібно буде ще переконати Рейчел Рівз, канцлера, у важливості питання України, побоюючись, що вона розглядає його лише як "грошову яму".

Ключовим моментом залишається питання, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на присутність таких сил під час мирних переговорів, що проводитимуться за участю США. За словами високопосадового військового джерела: "Якщо Росія не погодиться з цією ідеєю, вона буде мертвою. Якщо США не внесуть їх до розвязки, ця концепція теж буде мертвою. Ніколи не кажи ніколи, але я не бачу, щоб цей альбатрос злетів".

Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча місія під егідою ООН є більш розумною альтернативою, яка має більшу ймовірність отримати згоду Путіна. Це може включати близько 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, без необхідності прямої участі США.

"Вони [росіяни] не планують атакувати військових з Бангладеш або Індії", – зазначив ще один експерт.

Джерела повідомляють, що Німеччина не готова взяти на себе зобов'язання через невизначеність, пов'язану з майбутніми виборами. Інше дипломатичне джерело в Європі підкреслило, що США необхідно залучити для забезпечення ефективнішого стримування Росії через їхні можливості, яких не вистачає всій Європі, включаючи розвідку та спостереження, а також можливість завдати значних ударів у відповідь.

Відомо, що раніше Трамп пропонував не направляти війська та не фінансувати цю місію, але одне із джерел висловило думку, що його можна переконати в зворотному. "Я не думаю, що США можуть залишитися осторонь", – зазначили вони.

Відомо, що на території України вже діють західні спецпризначенці, але масових розгортань західних військ поки не спостерігається. Однак, як зазначає Financial Times, це може змінитися, у зв'язку з поверненням Дональда Трампа до Білого дому, що відновлює інтерес до цієї ідеї. За словами учасників переговорів між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що наявність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців є цілком реальним і достатнім варіантом.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.