Заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко заявив, що для припинення військових дій проти України необхідно скасувати зобов'язання, ухвалене на Бухарестському саміті НАТО у 2008 році, щодо потенційного членства України в Альянсі. Цей російський державний діяч охарактеризував рішення саміту, що закріпило намір НАТО прийняти Україну та Грузію, як «катастрофічне для безпеки Європи».
«Нескасування цього формулювання створюватиме неоднозначності, що є абсолютно неприйнятним для нас, коли йдеться про досягнення життєздатного, стабільного та чіткого вирішення конфлікту в Україні та навколо неї», – підкреслив Грушко.
У відповідь на вимогу Росії щодо скасування зобов'язань НАТО, речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий зауважив, що «Росії не давали слова з цього питання».
«Ось так, союзник Північної Кореї ставить ультиматуми НАТО. Це абсурд. Москві нічого не обіцяли з цього приводу. Росія веде агресивну війну в Європі, а її окупаційні сили перебувають в Україні та інших європейських країнах. Архітектура європейської безпеки побудована на захисті від Росії», – зазначив він.
На саміті НАТО у квітні 2008 року було заявлено, що Україна та Грузія зрештою стануть частиною альянсу, відкривши шлях до їхнього членства.
Після саміту НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року генеральний секретар Єнс Столтенберґ підкреслив, що Україна отримає запрошення на вступ до Альянсу, коли всі союзники погодяться і будуть виконані необхідні умови. Члени НАТО підтвердили своє зобов'язання прийняти Україну до альянсу, як було заявлено на саміті 2008 року в Бухаресті, але терміни цього кроку поки що залишаються невизначеними.
Президент України Володимир Зеленський на засіданні Верховної Ради 16 жовтня минулого року представив пункти свого «плану перемоги» у війні з Росією, що складається з п'яти публічних пунктів і кількох таємних складових. За словами президента, перший пункт включає запрошення України до НАТО.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що мир в Україні можливий лише за умови відмови від членства в НАТО та втрати частини територій України.