Нова адміністрація президента США має намір, щоб Україна провела вибори одразу після завершення активних бойових дій. Це було озвучено у інтерв’ю Reuters спеціальним представником Дональда Трампа з питань України та Росії Кітом Келлогом. "Більшість демократичних країн проводять вибори навіть під час війни. Я вважаю, що це важливо та корисно для демократії. Саме в цьому полягає сила істинної демократії — вона може запропонувати більше ніж одне обличчя для вибору", — зазначив він.
За інформацією неназваних джерел, знайомих із ситуацією, мирний план Трампа наразі ще перебуває в стадії розробки, і жодні політичні рішення поки що не були ухвалені. Проте Келлог та інші представники Білого дому нещодавно ведуть переговори про те, як спонукати Україну погодитися на проведення виборів в умовах первинного припинення вогню з Росією.
Двоє осіб, які ознайомлені з обговореннями в адміністрації Трампа, повідомили, що також розглядається питання про доцільність наполягати на первинному припиненні вогню перед тим, як прагнути досягнення стійкого мирного договору. У випадку проведення президентських виборів в Україні, новий лідер міг би бути відповідальним за ведення переговорів щодо довготривалого угоди з Москвою, кажуть ці люди.
Високопоставлене джерело в Києві та чиновник українського уряду відзначили, що адміністрація Трампа поки офіційно не вимагала від України провести президентські вибори до кінця року. Проте, як вказують джерела в Вашингтоні, українські партнери висловили занепокоєння щодо можливого втручання Росії в українські вибори в умовах існуючої напруженості.
Окрім того, одне з джерел в українському уряді повідомило, що Путін використовує тему виборів в Україні як підставу для зриву можливих переговорів. "(Він) створює пастку, стверджуючи, що якщо вибори не відбудуться, він може проігнорувати будь-які домовленості в подальшому", — зазначило джерело.
Деякі колишні американські чиновники висловлюють скептицизм щодо перспектив укладення мирної угоди в найближчі місяці або проведення виборів до 2025 року. Як повідомлялося, п’ятирічний президентський термін Володимира Зеленського закінчується навесні 2024 року, тоді як термін повноважень нинішнього складу Верховної Ради завершується за шість місяців до цього. Проте українська Конституція забороняє проведення парламентських виборів під час воєнного стану, а в умовах військових дій також не можливе проведення виборів президента.
Нещодавно російський диктатор Володимир Путін, який уже вп’яте зайняв пост президента РФ, поставив під сумнів легітимність Володимира Зеленського як президента України, вважаючи, що український лідер не має повноважень підписувати мирні угоди.