Президент США Дональд Трамп призначив Марко Рубіо, державного секретаря, на посаду виконуючого обов'язки директора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) після заяви Ілона Маска про намір закрити це агентство, повідомляє видання The Times. Підтверджуючи своє призначення, Рубіо звинуватив працівників USAID у відсутності належних відповідей на запитання нової адміністрації Трампа стосовно фінансування та пріоритетів роботи агентства.
"Такий рівень непокори унеможливлює проведення всебічної перевірки", — висловився він під час свого візиту до Сальвадору. "Це припиниться, і це обов'язково закінчиться".
Рубіо зазначив, що існує "багато функцій USAID, які продовжать свою діяльність", але підкреслив, що ця діяльність має бути узгоджена з зовнішньою політикою США.
"USAID має певну історію ігнорування національних інтересів і вважає себе глобальною благодійною організацією, що нічим не пов'язана з державними потребами", — додав він.
Офіцерам безпеки було дано вказівку не пускати до головного офісу USAID після його закриття. Рубіо також надіслав листа до Конгресу, в якому повідомив про делегування керівництва агентством Пітеру Марокко, який підготував попередні директиви щодо призупинення іноземної допомоги. Він проведе огляд і можливу реорганізацію.
Вебсайт USAID став недоступним після заяви Ілона Маска, який очолює ініціативу президента Трампа щодо скорочення витрат, про плани закриття агентства, що керує більш ніж 72 мільярдами доларів у світовому масштабі.
Трамп уточнив, що Маск "не має права і не буде нічого робити" без його схвалення, але зауважив, що вважає агентство захопленим "радикальними елементами".
"Мені імпонує ідея, але вони виявилися радикально налаштованими лівими," — заявив Трамп на пресконференції у Білому домі в понеділок.
Маск опублікував численні приклади іноземної допомоги, яку він вважає безглуздою, зазначивши, що менш як 10% цієї допомоги доходить до тих, хто її потребує. Він також повідомив, що обговорював агентство з Трампом, і "він погодився, що його слід закрити".
USAID є найбільшим донором у світі з більш ніж 10 000 співробітників і відповідає за 42% гуманітарної допомоги, яку ООН зафіксувала в минулому році. У 2023 році агентство виділило 72 мільярди доларів на допомогу, зокрема для підтримки жінок у зонах конфлікту, доступу до чистої води, лікування ВІЛ/СНІДу, енергетичної безпеки та боротьби з корупцією.
Програми, такі як польові лікарні в тайських таборах для біженців, розмінування в зонах бойових дій і медикаменти для лікування мільйонів людей, які страждають від захворювань, таких як ВІЛ, перебувають під загрозою закриття.
В Україні було надано 16 мільярдів доларів, в той час як Ефіопія отримала найбільшу допомогу в обсязі 1,7 мільярда доларів у фінансовому році 2023. USAID також виділило більше 1 мільярда доларів на допомогу Йорданії, Афганістану та Сомалі. Країни, такі як Конго, Сирія, Нігерія, Ємен і Південний Судан, отримали від 740 до 936 мільйонів доларів допомоги.