Парламент Іраку прийняв зміни до закону про особистий статус, які, на думку правозахисників, фактично легалізують шлюби з малолітніми дівчатами. Як повідомляє The Guardian, ці зміни надають ісламським судам більше прав під час розгляду "сімейних справ", зокрема шлюбів, розлучень і спадщини. Активісти вважають, що нові норми підривають закон про особистий статус 1959 року, який уніфікував сімейне законодавство та запровадив певні гарантії для жінок.
Зараз, відповідно до іракського законодавства, мінімальний вік для укладення шлюбу становить 18 років. Проте, як зауважує видання, нововведення дозволяють релігійним авторитетам керуватися своїми інтерпретаціями ісламського права, що може призвести до дозволу на шлюб для дівчат у віці навіть 9 років. Таке трактування практикується в деяких шиїтських релігійних школах в Іраку.
Прихильники змін, переважно консервативні законодавці-шиїти, стверджують, що вони допомагають привести законодавство у відповідність з ісламськими принципами та зменшити західний вплив на культуру Іраку.
Крім того, парламент ухвалив закон про амністію, який вважається вигідним для ув'язнених-сунітів, а також закон, що передбачає прощення за корупційні злочини та розтрати. Ще було ухвалено закон про реституцію земель, спрямований на вирішення територіальних суперечок з курдами.
Представниця Ліги жінок Іраку, правозахисниця Інтисар аль-Маялі, висловила стурбованість, зазначивши, що прийняття поправок до закону про особистий статус "призведе до катастрофічних наслідків" для жінок і дівчат, легалізуючи шлюби в ранньому віці. Вона наголосила, що це порушує їхнє право на дотримання дитинства і послаблює механізми захисту в питаннях розлучення, опіки та спадщини.
За словами журналістів, засідання парламенту завершилося хаосом і звинуваченнями в порушенні правил. "Половина присутніх на засіданні депутатів не голосувала, що порушує правовий кворум", – зазначило анонімне джерело в парламенті. Деякі депутати протестували, а інші піднялися на парламентську трибуну.
Незважаючи на протести, три спірні закони були прийняті пакетом, підтриманим різними фракціями. "Щодо закону про особистий статус, ми його повністю підтримуємо, але він був об'єднаний з іншими законами для голосування… і це може призвести до юридичної апеляції", – сказав незалежний депутат Раєд аль-Малікі.
Спікер парламенту Махмуд аль-Машхадані назвав ухвалення законів "важливим кроком у зміцненні правосуддя та організації повсякденного життя громадян".
Як повідомляв УНІАН, в Україні в першій половині 2024 року на п’ять шлюбів припадало одне розлучення. Кількість розлучень зросла в півтора раза порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Опендатабот повідомив, що в січні-червні українці уклали 72,7 тисячі нових шлюбів, що на 15% менше, ніж за той же період минулого року, коли було одружено 86 тисяч осіб. У 2022-му кількість шлюбів становила 103,9 тисячі. За вказаний період українці підписали понад 3,7 тисячі шлюбних договорів, що на чверть більше, ніж у 2023 році, і майже вдвічі більше, ніж у 2022-му.