Польща активно намагається контролювати компанії, які імпортують російські добрива, щоб уникнути нової залежності Європейського Союзу від Москви в питанні ключових сировин. Як повідомляє Bloomberg, польська податкова служба виявила та вжила заходів проти компаній, що відповідають за 70% імпорту білоруського карбаміду, який широко застосовується як добриво. Про це розповів заступник міністра фінансів Збігнєв Ставицький. Він зазначив, що, незважаючи на активні дії, заборонити імпорт з Росії є набагато складніше.
"Ми маємо справу з підприємствами, які діють на території держави, ворожої до нас. Складно та ризиковано перевірити, що реально відбувається на місцях," – сказав Ставицький, також займаючи пост заступника голови податкової служби.
Ці дії відбуваються на фоні ініціативи ЄС ввести мита на певні види азотних добрив, які імпортуються з Білорусі та Росії. Прийняття таких заходів, вірогідно, підтримає європейська промисловість добрив, яка бореться за посилення захисту.
Ставицький пояснив, що імпортери білоруського карбаміду були піддані покаранню через докази продажу продукції, виготовленої "Гродно Азотом", єдиним виробником добрив у Білорусі, на якого накладено санкції ЄС. Однак, варто зазначити, що Росія займає набагато більшу позицію на ринку та має більше виробників. Російські добрива, як такі, не підпадають під санкції.
Введення мит на ввіз всіх видів добрив з Білорусі та Росії може суттєво обмежити доступність дешевої продукції, запевнив Ставицький, наголосивши, що це може знищити польську добривну індустрію, яка і так опиняється під загрозою.
"Експорт дешевих добрив ставить нас у залежність від стратегічних товарів. Ми не можемо дозволити собі залежати від Росії в цій області," — зазначив він.
За словами Ставицького, Польща запровадила санкції проти п'яти компаній, які нелегально імпортують білоруські добрива останніми місяцями, підкресливши, що чинні санкції ЄС не блокують торгівлю.
Крім цього, декілька інших промислових секторів попередили польську владу про недобросовісну конкуренцію, пов'язану з уникненням санкцій, зокрема в сферах продажу деревини, розкішних товарів і тракторів.
"Всі суб'єкти, що підпадають під санкції, є у нашій сфері уваги," – додав він.
Компанії з Російської Федерації продовжують постачати деревину до країн Європейського Союзу, попри наявні санкції. Загальна сума поставок перевищує 1,5 мільярда євро.
У дослідженні британської неприбуткової організації Earthsight зазначається, що сім з десяти найбільших російських експортерів березової фанери продовжують постачати свою продукцію до ЄС, незважаючи на накладені санкції з липня 2022 року.