Естонія має намір активно підтримувати гарантовану безпеку для досягнення тривалого миру в Україні, підкреслюючи при цьому важливість свого членства в Європейському Союзі та НАТО для забезпечення стабільності в Балтійському регіоні та Європі загалом. Таку заяву зробив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна під час свого візиту до Києва 14 січня, про що повідомила кореспондентка Радіо Свобода.
"Естонія розуміє, що найкраща гарантія безпеки полягає в членстві в НАТО. Ми можемо безкінечно дискутувати про те, чи настав час для запрошення України до НАТО… Однак я впевнений, що підтримуючи Україну, варто впроваджувати справді надійні гарантії для її безпеки", – зазначив міністр.
Цахкна додав, що спочатку це можуть бути неповні членства з перспективою подальшого розширення: "Важливо розуміти, що повне членство України в Європейському Союзі та НАТО дає гарантії безпеки не лише їй, а й усій Європі. Це також в наших інтересах."
Глава естонського зовнішньополітичного відомства впевнений, що президент Росії Володимир Путін не змінив своїх амбіцій, прагнучи не лише знищення України, але й підриву усталених норм міжнародного права.
"Всі прагнуть миру, і це усвідомлюють українці. Але просте припинення вогню, ще одні Мінські угоди не забезпечать довгострокового миру", – наголосив він.
Естонія залишається одним із постійних партнерів України, надаючи значну допомогу з початку повномасштабної війни, як у військовій, так і в гуманітарній сферах. Міністр Цахкна зазначив, що "ви боретесь не тільки за свою свободу та незалежність, ви насправді боретесь замість нас."
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що під час зустрічі з естонським колегою він обговорив питання гібридних атак РФ, діяльність "тіньового флоту" Росії, а також питання надання багаторазових віз для росіян.
"Ми глибоко переконані, що в умовах гібридних атак, з якими стикається Європа, необхідно суттєво обмежити видачу багаторазових віз для громадян Росії. І ми тут на одній хвилі", – зазначив український міністр.
Цей візит Маргуса Цахкна до України є вже п’ятим з моменту його призначення на посаду міністра закордонних справ Естонії.
У грудні президент Володимир Зеленський зазначив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких територій, тимчасово окупованих Росією, і що необхідно шукати дипломатичні рішення. Він також висловив сподівання, що контрольована урядом територія України буде перебувати під захистом НАТО, що дозволить згодом домовитися про повернення окупованих земель "дипломатичним шляхом".
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в коментарях щодо перспективи членства України в НАТО зазначив, що процес відбувається поступово, але нині слід зосередитися на нагальних потребах.
Водночас міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров нещодавно заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО та визнання Україною анексії не лише Криму, але й чотирьох областей, контроль над якими Москва повністю не має.
Київ не раз підкреслював, що не може погодитися на будь-які територіальні поступки чи замороження конфлікту, оскільки, на думку української влади, це лише надасть Росії більше часу для підготовки до нових нападів.