Міжнародний кримінальний суд (МКС) висловив рішучий протест проти рішення президента США Дональда Трампа про введення санкцій проти суду. У своїй заяві 7 лютого МКС підкреслив, що продовжить забезпечувати «справедливість і надію» для людей у всьому світі. «МКС засуджує рішення Сполучених Штатів щодо виконавчого наказу, який має на меті запровадження санкцій проти наших співробітників, завдаючи шкоди незалежності та неупередженості нашої роботи. Суд рішуче стоїть на захисті своїх працівників і обіцяє й надалі забезпечувати правосуддя для мільйонів невинних жертв жорстокостей у різних куточках світу», – зазначили представники суду.
МКС закликав 125 держав-учасниць, громадське суспільство та всі країни об'єднатися в ім'я справедливості та основоположних прав людини.
6 лютого президент Трамп підписав указ про введення санкцій проти Міжнародного кримінального суду, обґрунтовуючи це переслідуванням США та їхніх союзників. У документі сказано, що фінансові та візові обмеження будуть застосовані щодо осіб, які беруть участь у розслідуваннях стосовно американців або їхніх союзників, а також членів їхніх сімей.
«МКС, не маючи законних підстав, взяв на себе юрисдикцію і ініціював попереднє розслідування щодо персоналу США та деяких їхніх союзників, у тому числі й Ізраїлю. Суд зловживав своїми повноваженнями, видавши необґрунтовані ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу і колишнього міністра оборони Йоава Галанта», – йдеться в указі.
У період першої адміністрації Трампа у 2020 році Вашингтон уже запроваджував санкції проти головного прокурора МКС Фату Бенсуда та директора департаменту юрисдикції Факісо Бенчочохо через розслідування можливих воєнних злочинів США в Афганістані.
Слід зазначити, що США та Ізраїль не є учасниками Римського статуту, на основі якого в 2002 році був заснований МКС. Цей статут підписали 137 країн, з яких 125 ратифікували його.