У результаті санкцій, запроваджених Сполученими Штатами та Європейським Союзом, Китай перетворився на основного постачальника рідкісних металів до Росії, які необхідні для виготовлення озброєння, в тому числі й ядерного. Про це повідомляє проект "Схеми".
Китай став єдиним джерелом галію та германію для Росії, а також одним з провідних постачальників стибію – хімічних елементів, що є необхідними для виробництва зброї, у тому числі ядерної. Імпорт цих металів в Росію відбувається через державні та приватні компанії, пов'язані з російським військово-промисловим комплексом, які закуповують їх у китайських державних фірм.
Журналісти проаналізували дані з митних баз Російської Федерації. Згідно з отриманою інформацією, після запровадження санкцій у 2022 році постачання галію та германію з інших країн до Росії майже припинилося. Однак у 2023 році Китай зайняв монопольну позицію в цьому сегменті.
Крім Китаю, стибій до Москви також постачають Об’єднані Арабські Емірати, які не долучилися до санкційної коаліції.
Автори розслідування змогли визначити близько 20 китайських компаній, які постачали ці метали до Росії. Приблизно третина з них частково належить державі. Наприклад, китайська компанія "Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industry", яка є важливим експортером германію до РФ, частково належить члену компартії Китаю. Інші акції належать підприємствам з держкапіталом. Продукцію цієї компанії отримують, зокрема, заводи, які випускають оптичні системи для військової техніки.
Ще одним постачальником галію, германію та стибію в Росію є китайська компанія "Vital Technology Group". Її продукцію закуповує російська компанія "Ферротек Норд", що належить японському Ferrotec Holding. Російська компанія співпрацює з компанією "Ангстрем", яка постачає мікросхеми для Міноборони Росії.
Галій, що імпортується з Китаю, також використовується у виробництві ядерних боєприпасів, оскільки він необхідний для стабілізації плутонієвих бомб. Офіційно у Китаї заперечують поставки до Росії компонентів для військової промисловості. Проте журналісти виявили зв'язки між китайськими державними компаніями та підприємствами, що працюють на армію Росії.
У 2024 році Китай зменшив закупівлі російського вугілля. Як повідомляє Reuters, Пекін збільшив імпорт вугілля з інших ключових постачальників, зокрема Австралії. Відомо, що в 2024 році закупівлі Китаю сягнули рекордних 547,2 мільйона тонн, що складає 41% від загального обсягу вугілля, реалізованого у світі.
Водночас Пекін придбав рекордні обсяги російської нафти, зокрема обсяги постачань з РФ (включаючи трубопровідні і морські постачання) становили 108,5 млн метричних тонн або 2,17 млн барелів на добу.