Китай та Індія призупинили закупівлю російської нафти з постачанням у березні, що стало наслідком зростаючих витрат на фрахт танкерів, які не підпадають під санкції США. Про це 28 січня повідомила агенція Reuters, посилаючись на дані трейдерів. Вони вказали, що ціна на російську нафту ESPO, яка експортується з порту Козьміно в Тихому океані, зросла на 3-5 доларів за барель у порівнянні з маркою ICE Brent. Це пов’язано із значним підвищенням ставок фрахту. Наприклад, для танкерів типу «Афрамакс», які доставляють вантаж до Китаю, витрати зросли на кілька мільйонів доларів.
10 січня США запровадили найжорсткіші на сьогоднішній день санкції, спрямовані на доходи Росії від експорту нафти та газу. Під санкції потрапили дві найбільші російські нафтові компанії – «Газпромнефть» і «Сургутнефтегаз», а також понад 180 танкерів, ймовірно, пов'язаних з перевезенням російської нафти та нафтопродуктів, які порушують правила західних країн. Ці обмеження призвели до різкого зростання цін на фрахт танкерів, оскільки деякі покупці та порти в Китаї та Індії почали відмовлятися від приймання суден, що потрапили під санкції.
Фінансовий директор індійської компанії Bharat Petroleum Corp Ltd повідомив Reuters, що фірма наразі не отримала нових пропозицій на березневі постачання, щось, що є звичним процесом у середині місяця. Він також зазначив, що очікує, що кількість пропозицій в березні буде меншою у порівнянні з січнем і груднем.
У 2024 році російська нафта становила 36% імпорту Індії та майже 20% імпорту Китаю. Згідно з аналітичною компанією Kpler, нові санкції стосуються танкерів, які перевозять приблизно 42% морського експорту нафти Росії, головним чином до Китаю. США вимагали від Індії розвантажити ці танкери з російською нафтою до 27 лютого та провести платежі до 12 березня. У Китаї судна, які потрапили під обмеження, стикаються із затримками під час вивантаження, незважаючи на тимчасове звільнення від санкцій.
Аналізуючи ситуацію, компанія Kpler зафіксувала, що імпорт сирої нафти з Росії до Китаю знизився до шестимісячного мінімуму і склав 717 тисяч барелів на день. Що стосується Індії, перебої в постачаннях російської нафти досягають до 450 тисяч барелів на добу. Індійські нафтопереробні заводи почали шукати альтернативні постачання з країн Близького Сходу, Африки та США для березня та квітня, оскільки очікують скорочення обсягів постачання з Росії.