Команда президента США Дональда Трампа готова надати Україні гарантії безпеки, повідомляє Bloomberg, посилаючись на високопоставленого державного службовця. Європейські уряди активно працюють над тим, щоб заручитися підтримкою адміністрації Трампа, аби забезпечити участь США в наданні безпекових гарантій для України на тлі загострення дипломатичного тиску, спрямованого на зупинку російської агресії.
Європейські партнери в основному підтримують позицію президента України Володимира Зеленського, який вважає, що США повинні бути представлені військовими у будь-яких майбутніх миротворчих місіях в Україні, адже це підвищить авторитет запропонованих гарантій безпеки. Хоча спочатку Трамп не вірив у таку роль, джерела свідчать про посилення готовності його адміністрації зосередитись на підтримці України.
Агентство зазначає, що "скептицизм Трампа щодо підтримки України, можливо, зменшився. Як стверджує високопоставлений західний дипломат, який спілкувався з командою президента з цього питання, його оточення продемонструвало готовність зосередитися на наданні Україні гарантій безпеки, які вони приватно визнають життєво необхідними".
Європейські союзники вважають, що хоча Трамп може дати згоду на певні кроки, він, ймовірно, вимагатиме від Європи взяти на себе більшу частку витрат і відповідальності за реалізацію потенційної угоди. Зокрема, Вашингтон дав зрозуміти, що пряма участь американських військ буде мінімальною, а відновлення України покладеться на приватний сектор.
Цей підхід викликає занепокоєння серед європейських чиновників, які вважають, що без активної участі США миротворчі зусилля можуть втратити свою ефективність та довіру. Президент Франції Еммануель Макрон, серед інших лідерів, запропонував ідею розгортання європейських військ, однак це може привести до розколу в НАТО і підриву трансатлантичної єдності.
Трамп вже попередив Росію про можливість посилення економічного тиску, якщо президент Володимир Путін не припинить військові дії. Проте конкретні домовленості ще не досягнуті, і Москва не демонструє намірів йти на істотні поступки.
У той же час європейські лідери прагнуть запропонувати адміністрації Трампа конкретні ідеї щодо миротворчих сил, проте бояться, що Вашингтон може обмежити свою роль, залишивши основний тягар на Європі.
НАТО та інші союзники України підкреслюють важливість надійних гарантій безпеки, щоб уникнути нового етапу війни. Однак високопоставлені дипломати, зокрема з Франції, вважають, що США навряд чи забезпечать значну військову присутність.
Зеленський також наголошує на необхідності включення американських військ до будь-яких ефективних миротворчих зусиль, оскільки європейської підтримки буде недостатньо для стримування російської агресії.
Очікується, що найближчими днями Київ відвідає спецпредставник США Кіт Келлог, щоб обговорити подальші кроки. Незважаючи на прагнення Трампа знайти швидке рішення конфлікту, зміни в його позиції й невизначеність можуть ускладнити зусилля європейських союзників.
Зважаючи на потребу в потужних гарантіях та роль США, майбутнє миротворчих ініціатив залишається складним і залежить від подальшого діалогу між Вашингтоном, Києвом та європейськими столицями.
Трамп раніше заявив, що зниження світових цін на нафту допоможе завершити війну в Україні, на що ОПЕК, зокрема Саудівська Аравія як один із найбільших світових експортерів нафти, повинна вплинути, понизивши ціни.
За його словами, його зусилля по врегулюванню конфлікту Росії з Україною "знаходяться в процесі". Як повідомляє The Washington Post, у Москві очікують, що Трамп найближчим часом зв’яжеться з Путіним, проте російські чиновники займають жорстку позицію щодо війни в Україні. Вони зменшують очікування щодо можливих істотних змін у відносинах між США та Росією.