Американські дипломати звернулися до Державного департаменту США з проханням терміново виключити програми, пов'язані з підтримкою України, з 90-денного призупинення іноземної допомоги та директив, виданих новим державним секретарем Марко Рубіо. Про це повідомляє видання Financial Times, посилаючись на джерела та документи.
З огляду на питання національної безпеки, високопосадовці з Бюро у справах Європи та Євразії звернулися до Рубіо з проханням виключити роботу Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні з цих нових обмежень.
"Наразі ми не можемо точно сказати, чи буде це прохання задоволене, але з Вашингтона надійшли позитивні сигнали", – йдеться у листі, надісланому співробітникам USAID в Україні, з яким ознайомились журналісти FT.
Видання зазначає, що USAID в Україні тимчасово призупинило видачу наказів про "зупинення роботи", поки розглядають запит на виключення з-під дії нової директиви. Однак до вечора суботи деякі організації в Києві вже отримали такі накази.
У одному з таких наказів, яким поділилася з FT одна з організацій, підряднику було наказано "негайно припинити роботу за контрактом/завданням USAID/Україна". У документі стверджувалося, що підрядник "не має права відновлювати роботу … до отримання письмового повідомлення від Замовника про скасування даного наказу". FT підкреслює, що Державний департамент, USAID та посольство США в Києві наразі не надали коментарів з цього приводу.
Посадовці та представники неурядових організацій в Україні попереджають, що без дозволу нового державного секретаря програми підтримки шкіл і лікарень, а також ініціативи розвитку економічної та енергетичної інфраструктури можуть бути під загрозою.
Автори статті зазначають, що з директиви Рубіо вже були зроблені винятки для військової підтримки Ізраїлю та Єгипту, а також для екстреної продовольчої допомоги.
Щодо військової допомоги Україні, український урядовець, добре обізнаний із ситуацією, підтвердив FT, що вона не охоплюється наказом про призупинення: "Військова допомога Україні залишиться незмінною. Принаймні, на сьогодні, і вона не є частиною цього 90-денного заморожування".
Президент США Дональд Трамп призупинив всі програми допомоги іноземним державам на 90 днів для проведення перевірки на відповідність цілям політики Трампа.
У Пентагоні зазначили, що цей указ не стосується програм військової допомоги Україні. Як підкреслили в американському оборонному відомстві "Голосу Америки", безпекова допомога Україні не підпадає під обмеження, накладені новим указом про іноземну допомогу, оскільки він стосується лише програм розвитку, а не військової підтримки.
Про те, що для програм військової підтримки України не існує обмежень, заявив також президент Володимир Зеленський.