Лідер Росії Володимир Путін продовжує дотримуватися своїх жорстких вимог щодо ізоляції України, які він висував до початку конфлікту, і має намір наполягати на їх реалізації під час будь-яких можливих переговорів із західними лідерами щодо припинення війни в Україні. Про це йдеться в звіті аналітиків Інституту дослідження війни (ISW) з США. Раніше видання Financial Times, посилаючись на свої джерела, зазначало, що під час переговорів Путін стоїть на позиціях, які включають заборону на вступ України до НАТО та вимогу, щоб Альянс відмовився від розміщення військових сил у Східній Європі, задля забезпечення "відсутності загрози для Росії".
Ці вимоги нагадують ультиматум, який Путін представив США в грудні 2021 року, перед початком широкомасштабного вторгнення в Україну. Тоді він вимагав, щоб НАТО зобов’язалося не приймати Україну та інші держави в якості нових членів; США повинні були дотримуватися заборони на розширення НАТО; а також, щоб НАТО не розміщувала свої збройні сили у країнах, які стали членами Альянсу після травня 1997 року. Інші вимоги включали заборону на будь-яку військову діяльність НАТО в Україні, Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії, а також заборону на розміщення ракет середньої дальності в регіонах, які можуть досягти території Росії.
Як зазначають фахівці ISW, Путін використовував і посилив цей наратив для виправдання свого військового вторгнення в Україну. Водночас аналітики зауважили, що між Бухарестською декларацією 2008 року, яка обіцяла Україні та Грузії можливість вступу до НАТО, та 2022 роком, НАТО не здійснило жодних суттєвих кроків щодо розширення в Східній Європі або просування членства України.
"Вимоги Путіна, висунуті в грудні 2021 року, значно виходять за межі України і мають на меті обмеження НАТО… Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков знову заявив 10 січня, що Кремль готовий до переговорів з Трампом без будь-яких 'попередніх умов', але ISW вважає, що жодні переговори не приведуть до значного або стійкого миру, поки Путін дотримується своїх передвоєнних умов щодо капітуляції України та ослаблення НАТО," – відзначається у звіті.
Також, як повідомлялося, обраний президент США Дональд Трамп заявив про плани організувати зустріч з Путіним, щоб закінчити війну в Україні, хоча він не повідомив, коли саме вона може відбутися. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі зазначив, що наразі Україна і Росія не готові до мирних переговорів.