Велика частина американських корпорацій продовжує свою діяльність у Росії, сплачуючи за 2023 рік майже 1,2 мільярда доларів податків до бюджету країни-агресора. Про це повідомляє видання Newsweek, посилаючись на дані, надані агітаційною групою B4Ukraine у співпраці з Київською школою економіки. Багато західних компаній, які не потрапили під санкції, вирішили залишити російський ринок через моральні міркування після вторгнення в Україну, але чимало з них все ще залишаються активними у країні.
За даними Інституту лідерства керівників Єльської школи менеджменту (CELI), в Росії досі працюють 123 значні американські компанії. Київська школа економіки, враховуючи також середні й менші фірми, підрахувала, що в Росії залишилось близько 328 американських компаній.
Експерти склали список з 10 компаній, які сплатили найбільше податків до російського бюджету у 2023 році. Чимало з цих компаній пояснювали своє рішення продовжувати діяльність у Росії тим, що не хочуть продавати бізнес на невигідних умовах, встановлених Кремлем (як, наприклад, Philip Morris International), або прямо заявляли, що їх не турбують моральні аспекти бізнесу на російському ринку (Mondelez).
Доктор Майкл Макфол, науковець Стенфордського університету і колишній посол США в Росії, висловив своє обурення ситуацією, в якій опинились американські компанії.
"Це абсолютно ганебно, що американські фірми вирішили залишитися в Росії і підтримувати варварську війну Путіна в Україні. Сподіваюся, акціонери цих компаній зважать на моральність та доцільність фінансування вбивства мирного населення в Україні. Ще є можливість виправити ситуацію," — зазначив він у коментарі для Newsweek.
За підрахунками B4Ukraine, податки, що сплачуються цими компаніями, значно перевищують їхні витрати на гуманітарну допомогу Україні.
Окрім американських фірм, друге місце серед іноземних платників податків до російського бюджету зайняли компанії з Німеччини, які сплатили 693 мільони доларів. Третє місце зайняли австрійські компанії, які сплатили 579 мільйонів доларів.
Як повідомлялося, США та Велика Британія нещодавно оголосили про новий великий пакет санкцій, спрямованих проти експорту російської нафти. Під удар потрапили танкери "тіньового флоту" та страхові компанії, які їх обслуговували. Експерти ринку вважають, що ці санкції негативно позначаться на постачаннях російської нафти до Китаю та Індії.
Також з’явилася інформація, що в Європі існує побоювання, що Дональд Трамп, якщо повернеться до Білого дому, може скасувати, якщо не всі, то значну частину американських санкцій проти Росії.