Російські бойові кораблі наразі відсутні у тимчасово окупованому Криму, який для них став небезпечним навіть як ремонтна база. Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в ефірі телеканалу "Еспресо" зазначив, що ситуація для росіян також складна у Середземному морі, де вони не можуть отримати дозвіл на вхід у Тартус.
Зокрема, речник прокоментував обставини з російським флотом у районі сирійського Тартуса, де розташована єдина морська база РФ за межами країни. Після падіння диктаторського режиму Башара Асада Москва намагається евакуювати звідти своє військове обладнання, проте вже кілька діб не може отримати дозвіл від місцевої влади на вхід у порт.
"На супутникових знімках видно техніку, яка доставлена до "точки" евакуації, але її не можуть завантажити. Можливо, йде якийсь торг, висуваються умови… Наскільки мені відомо, це їхня єдина закордонна морська база, і, враховуючи її масштаб і географічне положення, для росіян ситуація дуже неприємна. Вони вклали туди кошти протягом півстоліття – як в сам режим, так і в базу, і тепер виявляється, що навіть забрати своє майно не можуть", – зазначив Плетенчук.
Він також зазначив, що важко спрогнозувати, чим завершиться цей розвиток подій, оскільки ситуація є динамічною.
"Я думаю, що згодом ми зможемо побачити, чим це закінчиться", – додав речник ВМС.
Станом на ранок 11 січня, згідно з інформацією ВМС ЗСУ, у Середземному морі перебувало 7 російських кораблів, з яких 2 є носіями крилатих ракет "Калібр" з загальним залпом до 22 ракет. У Чорному морі знаходився один ворожий корабель, носій "Калібрів", з потенційним залпом до 4 ракет, який чергує в районі Новоросійська.
"В районі Криму ворожий флот вже давно фактично відсутній. Це один з важливих моментів минулого року: фактичне звільнення українського Криму від присутності бойових кораблів. Звісно, там залишилися певні елементи флоту, але їхня кількість не настільки важлива, як якість. Якісний склад, по-перше, включає допоміжний флот", – зазначив Плетенчук.
Він уточнив, що йдеться про різноманітні судна забезпечення, які не є бойовими одиницями, але входять до складу військового флоту. На півострові також залишаються деякі кораблі, які проходять ремонт через ушкодження, отримані під час бойових дій.
"Щодо їхнього ремонту – це окрема ситуація. Росіяни фактично наразі не можуть використовувати Крим для цих цілей. Пам’ятаєте випадки з тими одиницями, які мали певну цінність, наприклад, підводний човен або кілька великих десантних кораблів, які були пошкоджені під час ремонту на заводах. Отже, можна сказати, що фактично базування Чорноморського флоту РФ та його бойовий склад зараз у Криму припинено", – наголосив Плетенчук.
Як повідомлялося, після падіння режиму Башара Асада в Сирії Кремль розпочинає виведення своїх розрізнених гарнізонів з північних та східних районів країни, зокрема з позицій в Алавітських горах на заході. У грудні 2024 року стало відомо, що російські сили залишаються на своїх двох основних базах – Хмеймім і Тартус.
У січні 2025 року повідомлялося, що російські кораблі не можуть зайти в Тартус у Середземному морі через відсутність дозволу від місцевої влади. Вони перебувають на зовнішньому рейді і не можуть потрапити в порт.