Словацька енергетична мережа входить до складу Європейської енергетичної мережі (ENTSO-E), підкреслив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду, відповідаючи на запитання про наслідки можливого призупинення постачання електроенергії зі Словаччини до України. Він зазначив: «Словацька енергетична мережа є частиною об’єднаної системи. Це означає, що навіть якщо вони на деякий час закриють свої «входи» до України на ремонт, то згідно з правилами об’єднаного ринку, необхідний обсяг електроенергії буде розподілений між іншими країнами-постачальниками. Таке рішення не можуть приймати лише словацькі оператори, воно належить об’єднаній енергомережі. Європейська комісія також дуже уважно стежить за цим процесом».
Він акцентував, що наразі не існує загроз щодо зменшення або обмеження імпорту електроенергії. «На початку січня Україна продовжує отримувати електроенергію, включаючи постачання зі Словаччини, без будь-яких обмежень», – зазначив Шмигаль.
Крім того, прем'єр-міністр підкреслив, що Україна є повноправним членом Європейської енергетичної мережі (ENTSO-E) та Енергетичного співтовариства ЄС. Він повідомив, що одразу після заяви прем'єра Словаччини про загрозу зупинки імпорту електроенергії до України, Міністерство енергетики звернулося до цих організацій та Європейської комісії з відповідним запитом. «Ми отримали реакцію і відповіді», – додав Шмигаль.
Раніше Роберт Фіцо висловлював вимогу до України відновити транзит російського газу через її територію та пропонував технічні рішення для цього, зберігаючи формально запроваджене зупинення з боку Києва. «Нова словацька дочірня компанія могла б купувати газ на українсько-російському кордоні, а потім транзитна Україна отримувала б словацький газ, а не російський чи будь-який інший», – поділився він деталями у Брюсселі, за інформацією кореспондентки Радіо Свобода.
Фіцо звинуватив українського президента Володимира Зеленського у «політичних ідеях», що, за його словами, призвели до зупинки транзиту. Він наголосив, що Братислава втрачатиме 500 мільйонів євро у вигляді зборів за транзит неросійського газу та висловив занепокоєння щодо «катастрофічних наслідків для всього ЄС».
1 січня о 07:00 Україна, «в інтересах національної безпеки», зупинила транспортування російського природного газу своєю територією. Основні європейські імпортери російського газу, Словаччина та Австрія, вже забезпечили альтернативні маршрути постачання, однак Фіцо говорив про «драматичні наслідки» для Євросоюзу і вимагав відновлення транзиту. Він не виключав відповіді на ці дії.
Президент України Володимир Зеленський, у свою чергу, припустив, що Роберт Фіцо, якого приймав Володимир Путін у Кремлі, «отримав вказівку відкрити другий енергетичний фронт проти України».