Європейська комісія та Молдова затвердили дворічну Комплексну стратегію для забезпечення енергетичної незалежності та стабільності країни. Основною метою цієї стратегії є відокремлення Молдови від ненадійних постачань енергії з Росії та повна інтеграція до енергетичного ринку Європейського Союзу, про що йдеться на сайті Єврокомісії 4 лютого. Згідно з даною стратегією, загальна сума фінансової підтримки для Молдови до 2025 року складе 250 мільйонів євро, з яких 100 мільйонів євро буде надходити від ЄС до середини квітня. Окрім цього, для мешканців Придністров'я передбачено спеціальну допомогу в розмірі 60 мільйонів євро за певних умов.
Ця ініціатива також включає створення фонду підтримки для тих, хто опинився в скрутному становищі, що дозволить знизити тарифи на електрику для найбільш уразливих сімей. Крім того, планується компенсувати повне підвищення витрат на електроенергію для соціальних закладів, таких як дитячі садки, школи та лікарні.
«У довгостроковій перспективі підтримка ЄС допоможе Молдові покращити свою енергетичну безпеку завдяки інвестиціям і реформам, спрямованим на енергетичний перехід, а також забезпечити відмову від російських енергоресурсів. Цей пакет допомоги є продовженням зусиль Європейського Союзу та його партнерів, спрямованих на зменшення енергетичної уразливості Молдови. Наразі енергетична система країни забезпечує стабільне постачання електроенергії та тепла», – зазначено в повідомленні.
1 лютого Молдова розпочала закупівлю природного газу для Придністровського регіону. Згідно з рішенням Комісії з надзвичайних ситуацій, газ на суму 20 мільйонів євро буде сплачено коштами, наданими ЄС для вирішення енергетичної кризи.
З 1 січня «Газпром» припинив постачання природного газу до Придністров'я в односторонньому порядку, що стало наслідком зупинки України транзиту російського газу через свою територію.
Лідер Тирасполя Вадим Красносельський раніше заявляв, що Росія може відновити постачання газу до регіону, проте конкретних дат і шляхів постачань не було озвучено. Красносельський також відмовився повідомити, хто сплачуватиме за транзит газу.
Президентка Молдови Мая Санду 14 січня акцентувала, що метою «гуманітарної кризи, викликаної Кремлем» на лівому березі Дністра є провокування «політичної кризи» на правому березі та загострення ситуації в Республіці Молдова.