Велика Британія та інші європейські держави мають різні погляди на доцільність створення великомасштабних миротворчих сил в Україні. Як повідомляє видання The Times, дипломати та високопосадовці стверджують, що “Велика Британія, Франція і країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи щодо відправки десятків тисяч солдатів за умов угоди про припинення вогню. Натомість Німеччина та інші держави виступають проти”.
Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що така місія може відволікти необхідні ресурси від держав НАТО на кордоні з Росією, залишаючи їх уразливими. Зростає загальний консенсус щодо потреби в "підтримці" Дональда Трампа та гарантіях безпеки для такого розгортання.
За словами представника британського уряду, Європа може сформувати свої наземні сили в разі необхідності, але міністри звертаються до США з проханням забезпечити “повітряне прикриття”, як, наприклад, за допомогою батарей зенітних ракет Patriot, що можуть нейтралізувати балістичні ракети або літаки, використовуючи можливості, яких немає у Європи.
Британська армія потенційно здатна відправити дивізію, чисельність якої коливається від 10 000 до 25 000 солдатів, проте це може бути складно здійснити, зважаючи на те, що деякі війська вже розгорнуті в Естонії. “Миротворці ООН, що складаються із військових з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, можливіші з погляду досяжності”, – зазначає стаття.
Очікується, що Кір Стармер підніме це питання на зустрічі з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі підкреслює, що Великій Британії важливо проявити сильне лідерство у цьому питанні. Але деякі чиновники вважають, що переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості української справи може бути непросто, і побоюються, що вона сприймає це як “грошову яму”.
Ключовим питанням залишається готовність президента РФ Володимира Путіна погодитися на миротворчі сили під час переговорів, що відбуваються під егідою США. Високопоставлене військове джерело зазначило: “Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона зазнає краху, а якщо США не нададуть необхідні ресурси, вона також не буде мати шансів. Ніколи не слід говорити ніколи, але я потенційно не бачу, щоб ця ідея могла бути реалізована”.
Деякі дипломати вважають, що миротворча операція ООН може бути більш реалістичним варіантом, здатним отримати згоду Путіна. Це може включати розміщення близько 100 000 миротворців в Україні та Росії, при цьому не буде необхідності в участі США.
Відомо, що щодо європейських сил, Німеччина уникає зобов'язань через невизначеність, що стосується майбутніх виборів. Інше європейське джерело зазначило, що США повинні бути залучені для забезпечення більш сильного стримування Росії, оскільки у них є можливості, яких не вистачає в Європі, такі як можливості розвідки та спостереження, а також здатність завдати удару у відповідь при необхідності.
Згідно з наявною інформацією, Трамп раніше пропонував невідправлення військ і непідтримку місії. Проте одне джерело в обороні висловило думку, що Трампа можна переконати змінити свою позицію, зазначивши: “Я не думаю, що США можуть тримати свої руки осторонь від цього”.
Відомо, що наразі в Україні є західні спецпризначенці, проте масового розгортання західних військ поки що не спостерігається. Однак Financial Times повідомляє, що ситуація може скоро змінитися, оскільки повернення Трампа до Білого дому відновило інтерес до цієї ідеї. Українські чиновники вважають, що 40 000 – 50 000 іноземних військовослужбовців можуть бути реальним і достатнім рішенням.