Велика Британія та інші європейські держави мають різні погляди на можливість розгортання великомасштабних миротворчих контингентів в Україні. Про це повідомляє The Times, посилаючись на дипломатичні та офіційні джерела. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи висловлюють підтримку ідеї європейської ініціативи щодо відправки десятків тисяч військових у разі укладення угоди про припинення вогню. Проте Німеччина та деякі інші держави виступають проти цього", – зазначає видання.
Очікується, що країни Балтії та Польща занепокоєні, що така місія може відволікти необхідні ресурси від прикордонних держав НАТО з Росією, таким чином залишивши їх уразливими.
Серед експертів зростає думка, що проведення такого постконфліктного розгортання вимагатиме "підтримки" від Дональда Трампа та гарантій безпеки.
Високопоставлене джерело в британському уряді зазначило, що Європа може самостійно сформувати наземні сили при необхідності, але міністри звернулися до США з проханням про "повітряне прикриття". Це може включати батареї системи Patriot, здатні перехоплювати балістичні ракети або літаки за допомогою розвідувальних засобів, яких Європі не вистачає.
Цілком ймовірно, що британські збройні сили можуть розмістити дивізію з 10 000 до 25 000 військовослужбовців, хоча це може бути навряд чи реалізованим, з огляду на вже наявні контингенти в Естонії. "Деякі вважають, що миротворчі сили ООН, включаючи військових з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, є більш реалістичним варіантом", – підкреслюється у статті.
Очікується, що Кір Стармер обговорить цю ситуацію з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Джон Хілі, міністр оборони, наголошує на важливості прояву сильного лідерства Великої Британії в цій справі. Проте, деякі чиновники вважають, що їм ще потрібно переконати Рейчел Рівз, канцлера, у значності українського питання, побоюючись, що вона дивиться на цю ситуацію як на "грошову яму".
Крім цього, серйозним питанням залишається, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на такі сили в рамках мирних переговорів, що проводяться США. Високопоставлене військове джерело зазначило: "Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона не буде мати сенсу, і якщо США не виступлять з ініціативою, ідея також виявиться марною".
Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча операція під егідою ООН є більш доцільною альтернативою, яка скоріш за все забезпечить згоду Путіна. Це може передбачати близько 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, без необхідності прямої участі США.
"Росіяни не планують нападати на бангладешців або індусів," – зазначило друге джерело. Як стверджують джерела, що представляють європейські інтереси, Німеччина вважає, що не слід приймати зобов’язання через невизначеність відносно майбутніх виборів.
Ще одне європейське дипломатичне джерело підкреслило, що США повинні будуть залучити до забезпечення більшого стримування Росії, оскільки у них є можливості, яких не вистачає всій Європі, наприклад, в сфері розвідки та спостереження, а також потенціал для завдання масштабного удару у разі потреби.
Раніше Трамп пропонував уникнути відправлення американських військ і фінансування місії. Однак одне з оборонних джерел припустило, що Трамп може змінити свою думку. "Я не вважаю, що США зможуть залишити це питання поза увагою", – заявило джерело.
Відомо, що на території України вже присутні західні спецпризначенці, проте масового розгортання західних військових наразі не спостерігається. Як повідомляє Financial Times, це може змінитись у найближчий час, оскільки підвищений інтерес до цієї ідеї знову прокинувся у зв’язку з можливістю повернення Трампа до Білого дому.
Згідно з інформацією осіб, залучених до дискусій між Києвом і західними партнерами, українські посадовці вважають, що розміщення від 40 000 до 50 000 іноземних військових може стати реальним та ефективним кроком.