Європа поділилася з приводу розташування миротворчих сил в Україні, – The Times

Велика Британія та інші європейські держави мають різні думки щодо доцільності створення масштабних миротворчих сил в Україні. Про це повідомляє The Times з посиланням на дипломатичні джерела та урядових представників.

"Велика Британія, Франція та країни Північної Європи виступають за ідею європейської ініціативи, що передбачає відправку десятків тисяч військовослужбовців у разі укладення угоди про припинення вогню. Водночас Німеччина та ряд інших країн виступають проти цього", – йдеться в публікації.

Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропонована місія може відволікти важливі ресурси від прикордонних держав НАТО, залишаючи їх уразливими перед загрозою з боку Росії.

Зростає консенсус про те, що реалізація такої постконфліктної місії вимагатиме "підтримки" Дональда Трампа і безпекових гарантій. Високопосадове джерело в уряді Великої Британії зазначило, що Європа здатна самостійно сформувати наземні сили, якщо це буде необхідно, але міністри просять США надати "повітряне прикриття". Це може стосуватися батарей зенітних ракет Patriot, здатних перехоплювати балістичні ракети та літаки за допомогою розвідувальних та спостережних систем, яких у Європі бракує.

Британська армія теоретично могла б розгорнути дивізію з 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це, згідно з джерелом в армії, може бути складним завданням, адже війська вже дислоковані в Естонії.

"Дехто вважає, що миротворчі сили ООН, сформовані з військових з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, є більш реалістичною можливістю", – пише видання.

Очікується, що Кір Стармер обговорить цю тему з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі закликає Великобританію проявити сильне лідерство в цьому питанні, але деякі чиновники висловлюють занепокоєння, що канцлер Рейчел Рівз може не розуміти важливість ситуації в Україні та може вважати її "фінансовою ямою".

Критично важливим залишається питання, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на розгортання таких сил під час мирних переговорів, що проходять під егідою США. Високопосадове військове джерело зауважило: "Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона загине, а якщо США не забезпечать необхідні ресурси, ідея також виявиться мертвою. Ніколи не говори ніколи, але я не бачу, як цей план зможе реалізуватися".

Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча операція ООН є більш доцільною альтернативою, яка забезпечить ймовірнішу згоду Путіна. Можливо, це передбачатиме присутність близько 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, без прямої участі США. "Росія не буде нападати на бравих бангладешців або індійців", – зазначило друге джерело.

За інформацією видання, Німеччина виявляє обережність стосовно зобов'язань через невизначеність щодо майбутніх виборів. Інше європейське дипломатичне джерело підкреслило, що США мають відігравати важливу роль у забезпеченні стримування Росії, оскільки у них є можливості, які відсутні в Європі, зокрема у сфері розвідки та спостереження, а також "здатність завдавати масштабного удару у відповідь, якщо це буде потрібно".

Відомо, що Трамп раніше виступав проти відправки американських військ і фінансування місії, однак одне оборонне джерело зазначило, що його можна перемогти в цій суперечці, заявивши: "Я не вважаю, що США зможуть залишити себе осторонь".

Відомо, що в Україні вже перебувають західні спеціальні підрозділи, однак поки що не фіксується масового розгортання західних військ. У той же час, як повідомляє Financial Times, ця ситуація може змінитися, адже повернення Трампа до Білого дому знову підняло інтерес до цієї ідеї.

Люди, які беруть участь у переговорах між Києвом та західними партнерами, вважають, що реалістичною цифрою може бути 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.