Велика Британія та інші європейські держави мають різні погляди на доцільність створення значних миротворчих сил в Україні. Про це інформує видання The Times, посилаючись на джерела серед дипломатів та урядовців.
"Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи, яка передбачає розгортання десятків тисяч військовослужбовців у випадку досягнення угоди про припинення вогню. Однак Німеччина та деякі інші держави виявляють заперечення щодо цього плану," – зазначається в статті.
Країни Балтії та Польща стурбовані можливістю того, що запропонована місія може відвернути важливі ресурси від прикордонних країн НАТО з Росією, ускладнивши їхню безпеку.
Окрім того, з'являється все більше спільного розуміння того, що така постконфліктна місія вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки.
Високопоставлене джерело в британському уряді зазначило, що Європа зможе самостійно сформувати наземні сили, якщо виникне така потреба, проте міністри закликали США надати "повітряне прикриття". Йдеться про можливе використання систем протиповітряної оборони Patriot, які здатні знищувати балістичні ракети та літаки, чого не вистачає європейським країнам.
Згідно з інформацією, британська армія теоретично могла б направити дивізію з 10 000 до 25 000 військових, хоча це видається складним завданням через вже розміщені війська в Естонії.
"Миротворчі сили ООН, що складаються з контингентів з таких країн, як Індія, Бангладеш та Китай, можуть бути більш реалістичним варіантом," – повідомляється далі в статті.
Очікується, що лідер Лейбористської партії Кір Стармер обговорить це питання з європейськими лідерами і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час майбутньої зустрічі в Брюсселі.
Міністр оборони Джон Хілі підкреслює необхідність, щоб Велика Британія проявила активне лідерство в цій справі. Водночас деякі урядовці вважають, що потрібно переконати канцлера Рейчела Рівза в важливості підтримки України, оскільки вона може сприймати це як "грошову яму".
Серед головних перепон залишається питання, чи готовий президент РФ Володимир Путін погодитися на такі миротворчі сили під час переговорів з США. Високопоставлене військове джерело висловило думку:
"Якщо Росія не погодиться на цю ідею, то вона безперспективна, а якщо США не вкажуть на це, то альтернатива також буде мертвою. Можливо, це ідея для обговорення, але я не бачу її реалізації."
Деякі дипломати та військові аналітики впевнені, що миротворча операція під егідою ООН є більш доцільним рішенням, яке з більшою ймовірністю отримує згоду Путіна. Це може передбачати розміщення до 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, без прямої участі США.
"Росіяни не мають наміру атакувати миротворців з Бангладешу або Індії," – зауважило одне з джерел.
Згідно з інформацією видання, Німеччина висловлює побоювання щодо зобов'язань, пов'язаних із викликами на тлі майбутніх виборів.
Інше європейське джерело заявило, що США будуть необхідні для забезпечення сильнішого стримування Росії, оскільки вони мають можливості, яких не вистачає європейським країнам, зокрема, у сфері розвідки та спостереження, а також здатність завдати потужного удару у випадку потреби.
Трамп раніше висловлював готовність не відправляти американських військових до України і не фінансувати місію. Проте одне з оборонних джерел зауважило, що його можна переконати змінити думку, заявивши:
"Я не вважаю, що США змогли б тримати свої руки подалі від цього питання."
Відомо, що в Україні вже присутні західні спецпризначенці, проте масове розгортання західних збройних сил ще не відбулося. Як зазначає Financial Times, ситуація може змінитися найближчим часом, оскільки повернення Дональда Трампа у Білий дім знову викликало інтерес до цієї ідеї.
Пропозиції учасників дискусії між Києвом та західними партнерами свідчать про те, що українські чиновники вважають реальним розгортання від 40 000 до 50 000 іноземних військових.