Новий президент США Дональд Трамп, хоч і відмовився від обіцянки завершити війну Росії проти України за добу, все ж поставив перед своїм спецпосланцем Кітом Келлогом завдання знайти рішення впродовж 100 днів. Це робить ймовірність перетворення війни на ще один заморожений конфлікт більш актуальною, ніж будь-коли. Про це вказує видання The Times.
Як зазначається, історія заморожених конфліктів не є оптимістичною – загроза відновлення військових дій завжди залишається присутньою. Професор стратегічних досліджень в Університеті Сент-Ендрюс Філліпс О'Брайен вважає, що Україні пощастить. Трамп, знаний своєю нетерплячістю, сподівається на успішне завершення війни, орієнтуючи свої зусилля на свою репутацію як людини, здатної на компроміс.
"Трамп насправді малозачеплений Україною. Він прагне отримати визнання за припинення бойових дій, оголосити себе миротворцем і повернутися до США", – зазначив він.
О'Брайен також підкреслив, що погрози Трампа щодо Росії не є переконливими. Він додав, що президент США не надає жодних гарантій безпеки для України, позиціонуючи себе більше як посередника, а не як гаранта.
Найвідомішим прикладом замороженого конфлікту в сучасному світі є корейська війна. Корейський півострів був поділений за фронтовою лінією, і Північна та Південна Корея все ще технічно перебувають у стані війни через відсутність мирного договору. Зовнішні події мали ключове значення для цього перемир'я, при цьому тисячі іноземних військ під егідою ООН підтримували режим припинення вогню, поки їх не замінили американські сили.
Трамп вже дав зрозуміти, що питання миротворців для припинення вогню в Україні має розглядатися Європою, а не США чи НАТО.
Автори статті вказують, що європейські лідери, зокрема президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, ледь починають усвідомлювати, які наслідки може мати президентство Трампа для України. Вона зазначила на форумі в Давосі:
"Ніхто не прагне миру більше, ніж народ України. Але вони бажають справедливого та тривалого миру. Не хочуть мати заморожений конфлікт, який може вибухнути знову".
Українці вже стикалися з подібним сценарієм. Президент України Володимир Зеленський наголошував, що протягом кількох років в Україні існував "заморожений конфлікт" на сході країни, і Мінські угоди не сприяли його вирішенню.
"Ми намагалися спілкуватися з Росією, але не почули від них нічого, окрім обману. Немає жодної правди. Ми не можемо їм довіряти", – підкреслив Зеленський.
Народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський зазначив, що наразі немає жодних підстав вважати, що війна завершиться найближчим часом. Водночас він висловив надію, що конфлікт вдасться зупинити "протягом недовгого періоду".
Раніше The Independent писав, що мирна угода щодо війни в Україні може виявитися недосяжною. Відомо, що попередні спроби припинення вогню у 2014 та 2015 роках, після першого вторгнення Росії в Україну, зазнали невдачі, як і багато інших спроб.