28 січня до Дамаска вперше після падіння режиму Башара Асада прибула висока російська делегація, яка прагне обговорити з новим керівництвом Сирії майбутнє своїх військових баз в країні. Про це повідомляє The New York Times, посилаючись на російські інформаційні джерела. Серед делегатів – заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Богданов, відповідальний за питання Близького Сходу, а також спеціальний представник президента Росії в Сирії Олександр Лаврентьєв.
У NYT зазначили, що сирійські повстанці, які скинули Асада минулого місяця, протягом багатьох років боролися проти урядових сил, підтримуваних РФ. Тим часом, тимчасовий лідер повстанців Ахмед аль-Шара підкреслив, що вони прагнуть продовжити співпрацю з Росією через "історичні зв'язки та геополітичні інтереси".
"Ми не бажаємо, щоб Росія залишила Сирію так, щоб це зашкодило нашим відносинам", – зазначив він, додавши, що Сирія покладається на Росію в питаннях озброєння та управління багатьма своїми електростанціями.
Водночас джерела агентства Bloomberg повідомили, що переговори РФ про військові бази з новим сирійським урядом зупинилися. "Діяльність Росії на аеродромі в Хмеймімі скоротилася, а два транспортні судна змушені були тижнями чекати дозволу сирійських чиновників на пришвартування до військово-морської бази в Тартусі, щоб вивезти військову техніку", – зазначив співрозмовник видання.
Проте в Кремлі налаштовані оптимістично та сподіваються переконати нову сирійську владу зберегти військову присутність на базах. Туреччина, яка підтримувала повстанців у боротьбі з Асадом, виступає проти продовження російської військової присутності у Сирії. За словами кількох високопосадовців з Туреччини, малоймовірно, що нова сирійська влада дозволить Росії залишатися на своїх базах, після атак російської авіації на сили опозиції під час громадянської війни.
Як повідомлялося раніше, супутникові знімки свідчать про те, що Росія вивезла свою військову техніку з сирійського порту "Тартус". Фотографії, зроблені 18 і 27 січня, показують, що російське судно Sparta II покинуло порт, а разом з ним з причалу зникла і значна частина техніки.
Крім того, The Wall Street Journal повідомляв про виведення Росією передового озброєння з Сирії, яке включає військові літаки та сучасні системи ППО, зокрема, радари для С-400 та С-300, які РФ переправляє на бази в східній Лівії, контрольовані лівійським польовим командиром Халіфою Хафтаром, що має підтримку Москви.