У Демократичній Республіці Конго (ДРК), що знаходиться в центрі Африки, повстанці, підтримувані сусідньою Руандею, захопили прикордонне місто Гома. Про це повідомляє Bloomberg. Бойовики руху "M23", які виступають на захист політичних та економічних інтересів народу тутсі, увірвалися в місто в понеділок і швидко зайняли більшу його частину. Пізніше державні сили вдалося відновити контроль над деякими районами.
Населення Гоми налічує близько 700 тисяч осіб, але з урахуванням біженців, за деякими даними, реальна чисельність може сягати до 2 мільйонів осіб. За інформацією ООН, унаслідок конфлікту постраждав місцевий пологовий будинок, загинули жінки та діти.
У вівторок бойові дії у місті продовжилися. Очевидці повідомляють, що бойовики обстрілюють Гому з реактивних гранатометів і мінометів, змушуючи мирних жителів і співробітників ООН ховатися.
Захоплення Гоми відбувається на фоні тривалого конфлікту на сході Конго, що розпочався в середині 1990-х років після геноциду в Руанді. Для стабілізації ситуації в регіон намагалися залучити війська кількох африканських країн, зокрема Уганди, Бурунді, Південної Африки, Танзанії та Малаві.
Незважаючи на те, що Руанда протягом тривалого часу заперечувала свою активну підтримку M23, керівник миротворчих операцій ООН Жан-П’єр Лакруа заявив журналістам, що руандійські військові присутні в Гомі. За його словами, йдеться про 3-4 тисячі руандійських солдатів, що серйозно загрожує перетворенням конфлікту на міждержавну війну між Конго та Руандою.
М23 (Рух 23 березня) — це збройне угруповання, яке діє в східному Конго, переважно в провінції Північне Ківу з головним містом Гомою. Назва "М23" походить від мирної угоди, підписаної 23 березня 2009 року між урядом ДРК і повстанцями тутсі, яку, за словами М23, влада порушила.
Група складається переважно з етнічних тутсі. Є дані, що M23 отримувала підтримку від сусідніх Уганди та Руанди, що обидві країни заперечують. Бойовики М23 стверджують, що підняли зброю через несправедливість і корупцію в уряді Конго, а також через дискримінацію етнічної групи тутсі.
У 2012-2013 роках M23 провела низку наступальних операцій у Північному Ківу, зокрема захоплення Гоми в листопаді 2012 року. Після втручання збройних сил ДРК, які діяли з підтримкою миротворчої місії ООН, M23 зазнала серйозних поразок і в листопаді 2013 року оголосила про припинення військових дій. Однак у 2021-2023 роках M23 знову активізувалася, розпочавши атаки в східному Конго.
Ґрупу звинувачують у численних порушеннях прав людини, зокрема у масових вбивствах, зґвалтуваннях, примусовій праці та вербуванні дітей. Зростання активності групи призвело до гуманітарної кризи, внаслідок якої десятки тисяч людей змушені були залишити свої домівки. Організація Об’єднаних Націй та Африканський Союз неодноразово закликали до припинення конфлікту та вирішення ситуації шляхом переговорів.