Парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони розглядає можливість продовження термінів проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для осіб з обмеженою придатністю. Для цього планується внести зміни до законодавства. Однак ці зміни можуть бути ухвалені лише після 5 лютого, коли завершиться чинний термін для проходження ВЛК відповідно до закону. Про це в інтерв'ю для Радіо Свобода повідомила член комітету від "Європейської Солідарності" Ірина Фріз.
"Це питання вже піднімалось на комітеті. Готуються відповідні корективи, але важливо підкреслити: наступне пленарне засідання Верховної Ради відбудеться лише в лютому. Тому нам потрібно передбачити в перехідних нормах, що на час ухвалення змін людям не загрожуватиме адміністративна відповідальність," – сказала Фріз.
Конкретні терміни продовження проходження ВЛК для обмежено придатних осіб поки що невідомі, уточнила вона. Однак, на думку Фріз, якщо не відбудеться якісних реформ у системі ВЛК, То терміни пролонгації можуть повторюватися ще неодноразово.
"На жаль, під час обговорення цього законопроекту, зокрема у квітні минулого року, нас запевняли представники Міністерства охорони здоров'я і Міністерства оборони, що терміни будуть достатніми для того, щоб усі могли пройти необхідні процедури," – додала вона.
Раніше заступник голови Офісу президента Ірина Верещук зазначила у соцмережах, що на сьогодні понад 1 мільйон осіб з обмеженою придатністю не пройшли медичні огляди. Це пов'язано з тим, що багато хто не отримав викликів на ВЛК або не можуть їх отримати через великі черги в територіальних центрах комплектування (ТЦК). Таким чином, практично неможливо буде пройти ВЛК для такої кількості людей до 4 лютого, констатувала вона.
Варто зазначити, що 5 лютого – останній термін, до якого чоловіки зі статусом "обмежено придатний" повинні пройти повторну ВЛК. ТЦК наполягали на тому, що чоловіки повинні особисто з’явитися в центри комплектування для отримання направлень на ВЛК. Проте юристи подають аргументи, що ініціатива має бути з боку ТЦК, тобто скерування на медогляд повинні надавати саме центри комплектування. Якщо особа зі статусом обмежено придатний не зможе пройти повторну ВЛК до 5 лютого, їй загрожує штраф.
Юрист Антон Сінцов прокоментував ситуацію, що склалася, так: "Ситуація дійсно є непростою, оскільки суперечить самій нормі закону, яка передбачає, що особи з обмеженою придатністю потребують проходження підкомісії, і ця норма не є обов'язковою. Для роз'яснення слід заглянути в постанову № 560, яка визначає процедуру направлення військовозобов'язаного на медогляд за рішенням керівника ТЦК. Таким чином, правильною є позиція, що ініціатива має виходити не від військовозобов'язаного, а від керівництва ТЦК, а після цього вже повинен відбуватися процес оформлення документів," – пояснив радник юридичної фірми Asters.
Крім того, юристи наголошують, що в законодавстві передбачена ще одна норма, відповідно до якої ВЛК може діяти лише протягом одного року в умовах воєнного стану.