Жолнович про наслідки припинення американської допомоги для соціальної політики: ситуація ще не є критичною.

Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович висловила думку, що призупинення фінансування міжнародних програм Сполученими Штатами матиме більший вплив на сектор суспільних послуг, ніж на великі бюджетні проєкти. «Наразі зміни не дуже (вплинули – ред.) на соціальну політику держави, оскільки ми маємо чимало угод з європейськими партнерами, зокрема з Великою Британією та Світовим банком», – зазначила міністерка на пресконференції 27 січня в Києві, відповідаючи на питання щодо впливу призупинення невійськової допомоги з боку США на соціальну політику в Україні.

Жолнович підтвердила, що деякі проєкти Міністерства соцполітики фінансуються через Американську агенцію з міжнародного розвитку (USAID), але ще раз підкреслила, що ці партнери не є єдиними. «Наразі ми ще тільки досліджуємо, фінансування яких підрядників буде зупинено. Проте ситуація поки що не є критичною», – сказала посадовиця.

Відомо, що 26 січня «Суспільне» повідомило про розпорядження Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) в Україні призупинити всі проєкти та витрати на них, посилаючись на неназваного співробітника офісу USAID у Києві. За його словами, детальних вказівок поки не надійшло. Офіційно в USAID коментарів з цього приводу не давали.

Ці новини з'явилися після того, як 24 січня Державний департамент США оголосив про замороження нового фінансування майже всіх програм зовнішньої допомоги, які реалізуються в рамках плану президента Дональда Трампа, спрямованого на приведення цих програм у відповідність з його зовнішньополітичними пріоритетами.

20 січня Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів, щоб провести оцінку ефективності програм і їх узгодженості з зовнішньою політикою США. Після цього Пентагон уточнив, що цей указ не стосується програм військової допомоги Україні.

Держсекретар Марко Рубіо розіслав повідомлення до посольств США по всьому світу, в якому пояснюється, як реалізовуватиметься указ Трампа, вказуючи, що «жодна подальша іноземна допомога Сполучених Штатів не повинна надаватися таким чином, що не відповідає зовнішній політиці президента США».

В указі Трампа йдеться про те, що існуюча іноземна допомога США «не відповідає американським інтересам і в багатьох випадках суперечить американським цінностям». Вказано також про необхідність 90-денної паузи у невійськовій допомозі США з метою «оцінки ефективності» та «узгодженості з зовнішньою політикою Сполучених Штатів».

Окрім військової, Україна отримувала значну невійськову допомогу зі США. Згідно з даними з офіційного сайту, з початку повномасштабної війни Агентство з міжнародного розвитку США (USAID) надало Україні 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів на розвиток і понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.

Згідно зі звітом Офісу урядової підзвітності США, пряма бюджетна допомога Україні здійснювалася через USAID для покриття витрат на заробітні плати вчителям, державним службовцям та працівникам охорони здоров’я. За даними Міністерства фінансів України, найбільшим донором прямої бюджетної допомоги з лютого 2022 року є Європейський Союз, який виділив 45 мільярдів євро для фінансування пріоритетних витрат державного бюджету.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.