КМІС представив результати дослідження щодо ставлення українців до біженців, внутрішньо переміщених осіб та мешканців окупованих регіонів.

У 47% українців ставлення до біженців є цілком толерантним, і майже 40% підтримують їх повернення в Україну, що в сумі складає 87%. Лише 13% респондентів не бажають їх повернення. Ці дані були отримані в результаті соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. Соціологи також підкреслюють, що ці результати узгоджуються з аналогічними опитуваннями, проведеними у вересні 2022 року.

Середня соціальна дистанція між українцями та біженцями становить 3.66. Цей показник відображає, яку ступінь близькості готові допускати респонденти в стосунках з певною групою, де 1 означає готовність прийняти як члена родини, а 7 – категоричне небажання їх бачити в Україні. Що стосується внутрішньо переміщених осіб (ВПО), то індекс соціальної дистанції становить 3.20.

Згідно з опитуванням, приблизно 58% респондентів готові прийняти ВПО у своєму оточенні, а ще 35% вважають, що вони мають жити в Україні, що в сумі складає 93%. Таким чином, більшості населення (93%) не заважає присутність ВПО, а ксенофобні настрої щодо них виявляють лише 7% опитаних (приблизно стільки ж, скільки щодо україномовних українців). Отже, ситуація з ВПО виглядає досить позитивно, зауважують в КМІС.

Соціологи також зазначають, що за результатами опитування, проведеного в період з вересня по жовтень 2024 року, 68% ВПО відзначають позитивне ставлення з боку місцевої громади, 27% відчувають нейтральне ставлення, і лише 4% стикаються з негативом.

Відносно українців, які опинилися на окупованих територіях після 24 лютого 2022 року, ставлення є менш позитивним – індекс соціальної дистанції тут становить 3.97, що є нижче середнього показника. Згідно з опитуванням, 40.7% респондентів готові їх прийняти, а 44.6% вважають, що вони мають жити в Україні (разом 85%). Ксенофобні настрої мають 15%.

«Негативне ставлення до біженців з України в Європі, яке поширене в соціальних мережах, зменшує кількість тих, хто вирішить повернутися в Україну після війни. Це стосується також тих, хто залишився на окупованих територіях. Всього йдеться про не менш ніж 8 мільйонів людей. Ставлення до ВПО впливає на їхню адаптацію на новому місці та на економічні процеси. Потрібно враховувати ставлення до інших груп», – зазначив генеральний директор КМІС Володимир Паніотто.

Коментуючи результати дослідження, він вказав на те, що ставлення українців до більшості груп залишається позитивним: найкраще сприймаються ВПО, більш-менш нормальне ставлення до біженців і російськомовного населення, а ставлення до людей на окупованих територіях дещо гірше, але все ще залишається в межах норми.

З 20 вересня по 3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки під назвою «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю, базуючись на випадковій вибірці, було опитано 989 респондентів з усіх регіонів України (окуповані території не враховувалися).

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.