Президент США Дональд Трамп висловив думку, що лідер Росії Володимир Путін «руйнує» свою країну, відмовляючись укладати мирну угоду щодо війни в Україні. Він зазначив, що не виключає можливості переговорів з Путіним у найближчому майбутньому, хоча не вказав жодних конкретних крайніх термінів. «Він повинен укласти угоду. Я вважаю, що він знищує Росію, не укладаючи мир», – сказав Трамп журналістам 20 січня, коли прибув до Білого дому після офіційної інавгурації.
«Я вважаю, що Росія зіткнеться з серйозними проблемами… Багато людей думали, що війна закінчиться за тиждень… Я думаю, що йому було б дуже корисно, якби він завершив цю війну», – висловив свою думку Трамп, коментуючи ситуацію.
Президент США також сказав, що врешті-решт він спілкуватиметься з Путіним, якому він раніше висловлював своє захоплення, не вказавши терміни цієї зустрічі. Лідери західних країн, за винятком правих політиків, таких як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який підтримує Трампа, уникають контактів з Путіним, прагнучи політичної ізоляції Росії.
«Я дуже добре спілкуюсь із [Путіним]. Сподіваюся, що він прагне укласти угоду», – додав Трамп, говорячи про можливість переговорів з російським лідером.
Президент США також зазначив, що його український колега Володимир Зеленський висловив йому бажання досягти миру і завершити війну. Під час своїх президентських кампаній Трамп обіцяв закінчити конфлікт в Україні протягом доби після вступу на посаду, хоча впродовж останніх кількох тижнів відмовився від своїх попередніх заявав, проте все ще обіцяв швидко покласти край війні.
Багато аналітиків вважають, що досягти миру найближчим часом буде непросто, оскільки Путін впевнений у своїй перемозі і не бачить причин для завершення бойових дій, навіть за умов значних втрат серед своїх військ та техніки.
Росія витратила сотні мільярдів доларів на ведення війни, зазнала близько 700 000 втрат своїх солдатів, налякала сусідів, а також втратила прибутковий європейський газовий ринок і доступ до західних фінансових ринків, оскільки рубль різко втратив у вартості.
Кремль витрачає близько 40 відсотків свого бюджету на військові потреби, намагаючись контролювати інфляцію, і, зрештою, захопив частину території України, наполягаючи на визнанні цих «територіальних реалій».
Прихильники України висловлюють побоювання, що Трамп, який критикував обсяги допомоги, наданої адміністрацією Байдена, може чинити тиску на Київ, змушуючи його піти на поступки, які раніше відкидав – зокрема, віддати території, які наразі контролюються російськими військами.
Проте деякі експерти сумніваються, що Трамп відмовиться від підтримки України, зазначаючи, що перемога Росії може негативно вплинути на його імідж, подібно до того, як захоплення Кабула талібами в серпні 2021 року вплинуло на репутацію адміністрації Байдена.
Останні висловлювання Трампа пролунали за кілька годин після того, як французький президент Емманюель Макрон попередив, що війна не закінчиться «завтра чи післязавтра», і підкреслив необхідність утримати Київ у сильній позиції перед можливими мирними переговорами.
Перед початком масштабного вторгнення в лютому 2022 року Росія спочатку анексувала український Крим у 2014 році, а згодом почала підтримувати сепаратистів на сході України, захопивши значну частину цієї території.