Президент України Володимир Зеленський відхилив пропозицію делегації Конгресу США щодо підписання меморандуму, за яким Сполучені Штати отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні. Про це повідомив політичний аналізатор The Washington Post Джош Рогін у соцмережі X, посилаючись на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції. «Зеленський ввічливо відмовився підписувати це», – зазначив Рогін.
Більш детальна інформація стосовно запропонованої угоди з США наразі відсутня. Офіс президента поки що не коментував цю інформацію.
На конференції Зеленський та віцепрезидент США Джей Ді Венс також розглянули питання угоди у сфері корисних копалин, але їхня зустріч завершилася без повідомлення подробиць.
«Наші команди триватимуть у роботі над документом, – підкреслив Зеленський у соцмережі Х. – Ми прагнемо якнайшвидше досягти справжнього і гарантованого миру. Ми високо цінуємо рішучість президента Трампа, яка може допомогти зупинити війну та забезпечити правосуддя і гарантії безпеки для України».
Раніше Венс після зустрічі з Зеленським заявив про необхідність досягнення «тривалого миру, а не такого, що призведе до конфлікту в Європі через кілька років».
Держдепартамент США цього тижня оголосив, що спеціальний посланець президента США з питань Росії та України Кіт Келлог відвідає Німеччину, Бельгію та Україну з 13 по 22 лютого. Мета його візиту – «просування цілей президента Трампа щодо забезпечення миру через силу в Україні та захист інтересів національної безпеки США».
Президент США Дональд Трамп 3 лютого висловив намір укласти угоду з Україною, яка б забезпечила США доступ до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці. «Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони постачатимуть нам свої рідкісноземельні елементи та інші ресурси», – зазначив Трамп.
Згодом Зеленський підтвердив, що Україна відкрита до укладення угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних мінералів і потребує гарантій безпеки від союзників в рамках будь-якого мирного врегулювання.
Згідно зі словами президента, до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи приблизно половину родовищ рідкісноземельних елементів, наразі перебувають під російською окупацією. Він висловив припущення, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.