Угода щодо мінеральних ресурсів, яку пропонували Сполучені Штати, не була готова – так прокоментував президент Володимир Зеленський відмову підписати цей документ. Про це він заявив на пресконференції в Мюнхені 15 лютого. За словами Зеленського, угоду підписують міністри, але він, як президент, «матиме вплив на якість цього документу».
«Тому я не надавав міністрам дозволу підписувати відповідну угоду, оскільки вважаю, що вона не готова для захисту наших інтересів. Для мене надзвичайно важливо говорити про інвестиції в Україні, і це має бути юридично правильно оформлено. Щодо прибутків – потрібно розглянути, як їх розподілити, якщо це пов'язано з гарантіями безпеки. Його я наразі в документі не бачу», – зазначив Зеленський.
На запитання щодо того, якою має бути угода, голова держави пообіцяв «сказати пізніше». «Вона повинна бути зрозумілою», – додав він.
На запитання англомовного журналіста з цього ж приводу Зеленський уточнив, що угода в її нинішньому вигляді не відповідала б інтересам «суверенної України»: «Я лише президент, я лідер. І після мого терміна з'явиться інший лідер. Ці ресурси належать не мені, а нашому народу. Я гарантую, що ці ресурси залишаться для наших дітей, разом з усіма партнерами та учасниками, які отримуватимуть прибутки і вести бізнес, іноді – ексклюзивно для деяких з них».
Раніше, 15 лютого, політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін повідомив, посилаючись на американських конгресменів, що брали участь у Мюнхенській конференції, що Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати меморандум, згідно з яким США отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні.
Трохи пізніше журналіст уточнив, що Україна нібито не підписала цей документ, оскільки «в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки».
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що бажає домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці.
Згодом Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин і потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого майбутнього врегулювання.
Президент зазначив, що до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під російською окупацією. Він припустив, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.