Єврокомісарка Марта Кос висловила низку аргументів на користь інвестицій європейського бізнесу в Україну, незважаючи на війну. Серед цих причин вона зазначила перспективи відбудови країни, інтеграцію України в Європейський Союз, розвиток оборонних технологій та переходу на екологічні рішення. Заява було зроблена на бізнес-саміті Україна – ЄС, про що повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
«В Україні існує вислів – “варити борщ разом”. Це не тільки метафора для приготування їжі, це означає спільну та терплячу роботу з довірою. Кожен в Україні знає, що приготувати борщ – це не банальна справа. У кожного є свій особливий рецепт. Ми маємо слухати один одного, адаптуватися і разом знайти оптимальний варіант. А потім сісти разом за стіл», – підкреслила вона.
Кос впевнена, що навіть в умовах невизначеності є певні невід'ємні речі, зокрема те, що Україна наближається до глибшої інтеграції в європейську економіку: «Це станеться не лише після вступу до ЄС, а вже зараз. Вибір за нами: або наші сусіди інвестують у наш добробут і безпеку, або стають загрозою».
Вона також зазначила, що окрім військової допомоги, Європейський Союз може сприяти Україні в досягненні економічної потужності та енергетичної незалежності. Кос згадала про пакет заходів, який має повністю інтегрувати енергетичний сектор України в ринок ЄС до 2027 року.
Єврокомісарка акцентувала увагу на потенціалі оборонної співпраці, зазначивши, що інтеграція української високотехнологічної оборонної промисловості може значно покращити оборонний ринок Європи. «Україна може стати важливим активом для ЄС, який повинен брати на себе більшу відповідальність за власну безпеку», – заявила вона.
Кос також анонсувала рамкову інвестиційну програму для України обсягом близько 10 мільярдів євро. Ці кошти планують залучити для створення щонайменше 40 мільярдів євро публічних і приватних інвестицій протягом наступних трьох років.
«Ми розробили цю програму, щоб зменшити ризики інвестицій в українське відновлення. Це також стосується того, що ми прагнемо, щоб відбудова України сприяла її вступу до ЄС через будівництво житла, доріг, мостів і портів відповідно до європейських стандартів, включаючи енергетичну ефективність», – додала Кос.
Вона також повідомила, що співпраця між українським бізнесом та ЄС продовжиться в липні на Конференції з відновлення України в Римі. «Інвестуючи в Україну сьогодні, ви інвестуєте в майбутнє Європи. У майбутнє, де сильна, демократична та інноваційна Україна робить вагомий внесок у добробут і безпеку Європи. Давайте зробимо це разом», – закликала єврокомісарка.
Нагадаємо, напередодні голова зовнішньої політики ЄС Кая Каллас повідомила про плани блоку надати Україні понад 2 мільярди євро від заморожених активів Росії.