Єврокомісар Кубілюс заявив що держави ЄС поки не готові мобілізувати фонд SAFE для українських закупівель

Єврокомісар з оборонних питань Андрюс Кубілюс поінформував, що наразі жодна держава-член ЄС не висловила чітких намірів застосувати новий інструмент оборонних позик SAFE для інвестицій в українську оборонну промисловість. Про це він заявив під час обговорення в Європарламенті, інформує кореспондентка Радіо Свобода в Брюсселі.

«Признаюся чесно. Офіційних звернень ще не надходило, але з неофіційних джерел відомо, що деякі країни-члени розглядають можливість залучення кредитів SAFE для власних потреб у великих обсягах. Проте я поки не бачу жодного наміру спрямувати ці кошти на підтримку України», – наголосив Андрюс Кубілюс.

За його словами, частина учасників вагається через потенційне збільшення державного боргу. «Суть механізму полягає в тому, щоб отримати позику й переказати її Україні у вигляді гранту — отже для держав-членів це означатиме додаткове боргове навантаження. Для багатьох країн це питання є вкрай чутливим», – пояснив він.

SAFE (Security Action for Europe) — перша масштабна інвестиційна програма ЄС, спрямована на зміцнення оборонного потенціалу континенту. Держави-члени зможуть залучити пільгові кредити в обсязі до 150 млрд євро з рейтингом AAA, гарантовані бюджетом ЄС. Строк погашення становитиме 45 років, з яких перші 10 років будуть пільговими.

«Країни-члени можуть отримати ці позики та спільно з Україною використовувати їх для закупівель на її території. Це могло б стати справжнім проривом у підтримці України», — підкреслив Кубілюс, додавши, що зараз необхідно «запустити нові політичні дискусії», аби переконати держави спрямувати кредити на допомогу Києву.

За словами єврокомісара, він заохочував українських лідерів піднімати це питання, а міністр оборони України Рустем Умеров під час засідання Ради міністрів оборони ЄС 20 травня виголосив «надзвичайно потужне звернення» до країн-членів.

Ініціативу SAFE презентували в Європейській комісії в березні 2025 року, а посли держав-членів узгодили її текст 21 травня. Остаточне затвердження очікується 27 травня.

Держави зможуть звертатися до Єврокомісії за позиками для фінансування проєктів із виробництва озброєнь, де не менше ніж 65% комплектуючих виготовлені в ЄС, Україні або країнах Європейської економічної зони.

Після остаточного затвердження країни матимуть два місяці, щоб повідомити Єврокомісію про бажаний розмір позики та проєкт, на який планують її витратити.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.