Єврокомісар з оборонних питань Андрюс Кубілюс поінформував, що наразі жодна держава-член ЄС не висловила чітких намірів застосувати новий інструмент оборонних позик SAFE для інвестицій в українську оборонну промисловість. Про це він заявив під час обговорення в Європарламенті, інформує кореспондентка Радіо Свобода в Брюсселі.
«Признаюся чесно. Офіційних звернень ще не надходило, але з неофіційних джерел відомо, що деякі країни-члени розглядають можливість залучення кредитів SAFE для власних потреб у великих обсягах. Проте я поки не бачу жодного наміру спрямувати ці кошти на підтримку України», – наголосив Андрюс Кубілюс.
За його словами, частина учасників вагається через потенційне збільшення державного боргу. «Суть механізму полягає в тому, щоб отримати позику й переказати її Україні у вигляді гранту — отже для держав-членів це означатиме додаткове боргове навантаження. Для багатьох країн це питання є вкрай чутливим», – пояснив він.
SAFE (Security Action for Europe) — перша масштабна інвестиційна програма ЄС, спрямована на зміцнення оборонного потенціалу континенту. Держави-члени зможуть залучити пільгові кредити в обсязі до 150 млрд євро з рейтингом AAA, гарантовані бюджетом ЄС. Строк погашення становитиме 45 років, з яких перші 10 років будуть пільговими.
«Країни-члени можуть отримати ці позики та спільно з Україною використовувати їх для закупівель на її території. Це могло б стати справжнім проривом у підтримці України», — підкреслив Кубілюс, додавши, що зараз необхідно «запустити нові політичні дискусії», аби переконати держави спрямувати кредити на допомогу Києву.
За словами єврокомісара, він заохочував українських лідерів піднімати це питання, а міністр оборони України Рустем Умеров під час засідання Ради міністрів оборони ЄС 20 травня виголосив «надзвичайно потужне звернення» до країн-членів.
Ініціативу SAFE презентували в Європейській комісії в березні 2025 року, а посли держав-членів узгодили її текст 21 травня. Остаточне затвердження очікується 27 травня.
Держави зможуть звертатися до Єврокомісії за позиками для фінансування проєктів із виробництва озброєнь, де не менше ніж 65% комплектуючих виготовлені в ЄС, Україні або країнах Європейської економічної зони.
Після остаточного затвердження країни матимуть два місяці, щоб повідомити Єврокомісію про бажаний розмір позики та проєкт, на який планують її витратити.