Президент України Володимир Зеленський прокоментував пропозицію спецпредставника США Кіта Келлога про створення демілітаризованої зони завширшки 30 кілометрів. За його словами, нині передчасно вести такі дискусії, йдеться в повідомленні Радіо Свобода.
«Ідея демілітаризованої зони, буферної смуги, розведення військ — я бачив ці пропозиції в ЗМІ та чув від різних джерел і спецслужб. Офіційного звернення до України ще не надходило. Схоже, всі прагнуть провести черговий експеримент. На мій погляд, ця концепція сьогодні неактуальна, оскільки все залежить від механізму моніторингу. По 15 кілометрів з кожного боку — чому саме стільки? І звідки рахувати? Навіть якщо взяти 15 км, що робити з Херсоном? Наші війська там не стоятимуть — і ми втратимо місто. Ми добре пам’ятаємо 2014-й, коли після перемир’я ворог постійно копався й рухався вперед. Вони рили окопи», — сказав він.
Володимир Зеленський також запропонував звернутися до мешканців Покровська з цього питання.
«Тисячі людей віддали життя, захищаючи Покровськ — він всього за кілька кілометрів від лінії фронту. Якщо погодитись відвести війська на 15 км у буферну зону, такі міста, як Херсон, Харків чи Суми, виглядатимуть спокійними, а насправді обстріли триватимуть, бо туди долетить ворожа артилерія», — пояснив президент.
У студії телеканалу Fox News спецпредставник США Кіт Келлог натомість заявив, що начебто Київ підтримує «заморозку» фронту з обох боків і створення 30-кілометрової демілітаризованої зони — по 15 км на кожну сторону.
З понеділка, 12 травня, планується повне й безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів. Таке рішення ухвалила в Києві «коаліція охочих» за участі лідерів Німеччини, Франції, Польщі та Великої Британії. До онлайн-засідання приєдналися представники ще близько двох десятків країн, інформує Радіо Свобода.
«Ми спільно вимагаємо цього від Росії та маємо підтримку Сполучених Штатів. Безумовне припинення вогню означає відсутність будь-яких додаткових умов», — підкреслив Зеленський.
До Києва 10 травня прибули президенти та прем’єри «коаліції охочих» — Еммануель Макрон, Дональд Туск, Кір Стармер і канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
Після зустрічі всі п’ятеро лідерів — Зеленський, Макрон, Мерц, Туск і Стармер — провели «продуктивну» телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом щодо мирних ініціатив, повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.