Міністерство оборони України представило нову систему ротації на фронті, що включає «кілька місяців відпочинку» після «90 днів безперервної служби та участі у бойових діях». Про це в ефірі Радіо Свобода 1 квітня повідомив народний депутат України від фракції «Слуга народу», член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський. Він зазначив, що цей механізм може стати альтернативою наявному закону про демобілізацію.
«Це якраз той механізм, про який також згадував міністр оборони у своєму зверненні, – підкреслив він. – Розроблений механізм ротації: після 90 днів участі у бойових діях, людина має право на відпочинок, що триватиме кілька місяців. Це альтернатива звільненню чи встановленню чітких термінів служби… Міністр Умєров зазначає, що ці рекомендації вже підготовлено, тож чекаємо», – сказав депутат.
Він також заявив, що на законодавчому рівні цю ситуацію «неможливо врегулювати», тому, ймовірніше за все, йдеться про «підзаконні нормативно-правові акти, директиви від головнокомандувача Збройних сил».
«Це має бути або директива, або рішення ставки, або наказ головнокомандувача… Адже на законодавчому рівні ми не можемо врахувати специфіку бойових дій, коли певна кількість осіб може бути звільнена», – пояснив депутат.
Веніславський також зазначив, що закон про чіткі терміни служби вже розроблений, але наразі не бачить можливості для його ухвалення.
«Сьогодні до Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки надійшла відповідна інформація від міністра оборони Рустема Умєрова, який повідомив, що відповідний законопроєкт розроблено. В ньому пропонуються різні варіанти звільнення з військової служби після 36, 12 чи 18 місяців безперервної служби в бойовій зоні або безпосередньої участі у бойових діях. Однак є позиція Генерального штабу та реальна ситуація на фронті. В умовах, коли Росія на різних напрямках здійснює тиск, ухвалення такого закону призведе до звільнення великої кількості людей, що в свою чергу матиме дуже негативні наслідки. Тож наразі говорити про можливість ухвалення цього законопроєкту надто оптимістично», – резюмував Веніславський.
28 січня президент України Володимир Зеленський зазначив, що якщо завтра половина армії піде додому, то тоді потрібно було здаватися в перший день, оскільки зараз російський президент Володимир Путін «уб'є всіх».
У Міністерстві оборони України попросили три місяці для розробки закону про демобілізацію, точніше – про встановлення чітких термінів служби. На думку багатьох військовослужбовців і їх родин, відсутність таких термінів є однією з основних причин самовільного залишення частини (СЗЧ) і дезертирства в Збройних силах.
На початку січня 2025 року Верховна Рада ухвалила закон, що продовжує до 1 березня можливість взяття на облік військовослужбовців, які скоїли СЗЧ і згодом добровільно повернулися до своїх підрозділів.
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов'язаних віком від 25 до 60 років.