Франція і Велика Британія розробляють концепцію створення "сил заспокоєння" в Україні, які будуть спиратися на західну авіацію, підтримувану Сполученими Штатами. Як повідомляє Financial Times, ця ініціатива має на меті забезпечити дотримання будь-якої угоди про припинення вогню в Україні та стримати потенційну агресію з боку Росії.
Плани, за словами західних чиновників, наразі знаходяться на етапі розробки і передбачають надання західним військово-повітряним силам більшої ролі, ніж це було пропонувалося раніше європейськими лідерами, які спочатку планували значне розгортання сухопутних військ в Україні.
"Замість цього основна увага буде зосереджена на сфері, де західні військові мають явну перевагу над Росією — в повітряному просторі. На початковому етапі сухопутні сили використовуватимуться для захисту важливих об'єктів Україні, таких як порти та атомні станції," — зазначається в статті.
Метою цього підходу, за словами західних чиновників, є створення потужного стримувального елемента, який фактично відмовить Росії від порушення будь-якої угоди про припинення вогню, сприяючи таким чином стабільному миру в регіоні.
"Те, на що ми покладаємося, — це наша перевага в повітрі і здатність оперативно реагувати на грубі порушення режиму припинення вогню. Це каральний механізм, який дозволить запровадити санкції проти Росії, якщо це знадобиться," — прокоментував один з західних чиновників.
Він також підкреслив, що "нам важливо уникнути будь-якого виклику".
Чиновники підкреслили, що концепцію ще необхідно доопрацювати, і, можливо, в майбутньому вона буде включати розгортання великих сухопутних військ, зокрема на західних кордонах України.
"Сухопутні сили повинні бути готові до дій, щоб забезпечити стримування," — зазначив інший представник західних урядів.
Також стало відомо, що деякі столиці вже обговорюють ключові положення своїх пропозицій з військовим командуванням НАТО.
Очікується, що місію в Україні може очолити Об'єднані експедиційні сили, формування між Францією та Великою Британією, командування яких може здійснюватись або зі штаб-квартири Великої Британії в Нортвуді, або з французької бази у Форті Мон-Валер'єн, що неподалік Парижа. Інші європейські країни також можуть внести свій вклад. Один з чиновників додав:
"Обговорення тривають з кількома країнами. Передбачені різні формати участі залежно від країн, при цьому важлива роль відводиться авіації."
Водночас голова Європейського Союзу Антоніу Кошта аналізує позиції 27 країн-членів ЄС для складання списку можливих колективних військових та озброєних зобов'язань на підтримку України, які могли б слугувати гарантіями безпеки для дотримання майбутніх мирних угод.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що будь-яка європейська військова допомога для забезпечення припинення вогню в Україні вимагатиме, за його словами, "підтримки США".
Велика Британія вважає, що європейські гарантії безпеки для України можуть бути реалізовані з меншою кількістю військ, ніж 100-150 тисяч, як раніше зазначав президент Володимир Зеленський.
Як повідомлялося The Guardian, європейські миротворчі сили не обов'язково повинні бути розгорнуті великою кількістю на лінії фронту, що дозволяє зменшити їх чисельність до "декількох десятків тисяч осіб або навіть менше".