Велика Британія представила плани створення "наднаціонального інституту" для країн Європи, який займатиметься спільними закупівлями військової техніки, накопиченням зброї та фінансуванням масштабного переозброєння на континенті. Неофіційний документ, підготовлений британськими чиновниками та переглянутий Financial Times, аргументує ідею створення багатостороннього фонду для "коаліції охочих", який зможе позичати на ринках за сприятливими ставками та підтримувати оборонні витрати.
Фонд, підкріплений акціонерним капіталом і державними гарантіями, планується використовувати для позики коштів на оборонні проєкти та фактичної купівлі військових активів, що створить спільні "запаси" техніки для країн-учасниць. Цей документ був розподілений серед ключових європейських столиць минулого тижня для обговорення, але підкреслюється, що він не є офіційною політикою британського уряду.
Документ не містить точних даних про розмір фонду, проте зазначає, що ці заходи можуть допомогти вирішити проблему дефіциту фінансування оборони в Європі, який оцінюється в "сотні мільярдів євро". Основним завданням нового інструменту буде "придбання активів від імені країн-учасниць", що дозволить зменшити навантаження на національні бюджети через первинні інвестиційні витрати. У документі йдеться про підтримку "збільшення фіскальних можливостей для витрат на оборону".
Серед ключових переваг пропозиції зазначається, що фонд може сприяти спільним закупівлям і фінансуванню малих оборонних компаній, а також фінансувати накопичення зброї та боєприпасів, за які уряди платитимуть лише під час їх використання. Потенційні закупівлі, згадані в документі, включають запасні частини для військової техніки, зокрема танків та літаків, артилерійські снаряди, боєприпаси ППО, вибухові речовини та логістичні повітряні засоби, такі як гелікоптери та авіаносці.
Деякі європейські столиці висловили обережність стосовно цих планів. Один з чиновників, який ознайомився з пропозицією, зазначив: "Мені здається, що це не дуже практично, оскільки може зайняти багато часу". Інший чиновник підкреслив, що, хоча вони підтримують участь Великої Британії, їхня основна увага зосереджена на вже існуючих ініціативах, зокрема на плані ЄС, що передбачає надання кредитів у розмірі 150 млрд євро.
Варто зазначити, що оборонні компанії зі США, Великої Британії та Туреччини будуть виключені з нової програми фінансування оборони ЄС на 150 млрд євро. Згідно з пропозицією Європейської комісії, фонд, призначений для витрат на озброєння, буде відкритий лише для оборонних компаній з країн ЄС та третіх країн, які уклали угоди про оборону з блоком.