Уряд Польщі має намір ввести обмеження на отримання дитячих допомог для іммігрантів і біженців. Тепер право на отримання виплат на дітей буде надано виключно тим іноземцям, які мають офіційне працевлаштування в Польщі, повідомляє Euractiv. На передвиборчому мітингу у січні мер Варшави Рафаł Тшасковський, який висувається від правлячої партії "Громадянська платформа", висловив думку, що правила надання соціальних пільг для мігрантів і біженців необхідно змінити, аби право на їх отримання мали лише ті, хто живе і працює, а також сплачує податки у Польщі.
Цю ініціативу підтримав прем'єр-міністр Дональд Туск, зазначивши, що уряд її розгляне, і незабаром представить конкретні плани реалізації цієї ідеї. Протягом останніх восьми років іноземці, які легально проживають у країні, могли отримувати щомісячну допомогу на дітей, що на сьогоднішній день становить 800 злотих (близько 191 євро). Це стосувалося не лише громадян ЄС, а й українців, білорусів, в’єтнамців та росіян. У 2024 році допомогу отримували близько 509 тисяч дітей-іноземців.
Згідно з чинним законодавством, для отримання соціальних пільг іноземці повинні мати картку перебування з поміткою "доступ до ринку праці". Проте немає вимоги, щоб заявник був фактично працевлаштований; важливо, щоб він легально проживав у Польщі разом зі своїми дітьми.
Проте ситуація змінюється. Майбутній закон, який ще має бути ухвалено, запровадить правило, на основі якого для отримання допомоги на дітей іноземці повинні будуть працювати в Польщі.
Проте це питання викликало активний опір серед партнерів Туска у коаліції. "Бабусі, дідусі чи непрацездатні матері-одиначки часто опікуються українськими дітьми в Польщі. Чому ми маємо забирати допомогу у тих, хто найбільше цього потребує? Це питання цінностей", – зазначив євродепутат від партії "Польща 2050" Міхал Кобоско в коментарі для Euractiv.
Крім того, євродепутат від лівих Кшиштоф Шмішек виступив проти "покарання дітей за становище їхніх батьків", називаючи пропозицію обмеження пільг спробою здобути громадську підтримку на президентських виборах.
Водночас, більшість поляків підтримує ці обмеження. Останні опитування свідчать про зростання негативного ставлення до українців серед населення, особливо серед молоді. Лише 16% молодих людей висловлюють позитивне ставлення, тоді як 37% – негативне.
Також повідомлялося, що в США призупинено прийом заявок від українців на в'їзд за програмою Uniting for Ukraine, але програма Temporary Protected Status (TPS) була продовжена до 2026 року.