Впливові військові в Ірані закликали уряд країни поступитися без’ядерним статусом та почати розробку власної ядерної зброї. Як повідомляє видання The Telegraph, такі вимоги з’явилися після обрання Дональда Трампа на пост президента США. Зокрема, підкреслюється, що керівництво Корпусу вартових ісламської революції, елітної парамілітарної організації, яка є основою режиму, звернулося до верховного лідера аятоли Алі Хаменеї з проханням скасувати фетву, що забороняє Ірану володіти ядерною зброєю.
"Ми ніколи не були настільки вразливими, і це може бути наш останній шанс отримати її (ядерну зброю), поки ще не стала пізно", — зазначив неназваний іранський чиновник в бесіді з The Telegraph. Цю фетву вперше озвучили у 2005 році, коли Хаменеї наголосив на тому, що ядерна зброя є «абсолютним харамом», що категорично неприйнятно для ісламу.
На думку декількох іранських офіційних осіб, ця фетва залишається єдиною перешкодою на шляху до створення ядерної зброї в Ірані. "Лідер встановив заборону на розробку ядерної зброї, що, на нашу думку, є єдиним шляхом до виживання режиму, і це може призвести до його падіння. Ми буквально на відстані кількох кроків від створення ядерної зброї. Екзистенційна загроза, з якою ми тепер стикаємося, змусила декого з високопоставлених командирів, які раніше дотримувалися вказівок лідера, встати на позицію створення атомної зброї," — підкреслив анонімний чиновник.
The Telegraph також зазначає, що минулого року десятки іранських депутатів закликали Вищу раду національної безпеки переглянути національну політику щодо ядерної зброї. Тоді Камаль Харазі, радник верховного лідера, визнав, що фетва Алі Хаменеї залишалася єдиною перепоною для розробки ядерної зброї.
"Якщо Ісламська Республіка Іран зіштовхнеться з існуючою загрозою, ми не матимемо іншого вибору, окрім як змінити нашу військову доктрину. У нас уже є технічні можливості для виробництва зброї — лише релігійний указ заважає нам це робити," — зазначив він у листопаді.
У грудні минулого року Британія, Франція та Німеччина повідомили, що запаси високозбагаченого урану в Ірані досягли "безпрецедентного рівня", і не існує "жодного надійного обґрунтування", яке б підтверджувало, що ці запаси потрібні для цивільних цілей.
Як повідомляло агентство УНІАН, недавно Трамп підписав указ про "максимальний тиск" на Іран. Трамп планує перекрити всі можливі шляхи для отримання Іраном ядерної зброї та протидіяти його "згубному впливу" на Близькому Сході.
Попри це, Трамп також висловив намір почати переговори з Іраном, аби вирішити цю суперечку. Проте Тегеран відкинув можливість діалогу з Вашингтоном, оскільки вважає, що американська сторона не виконала попередніх домовленостей під час президентства Трампа.