Україна звернулася до Європейського Союзу з проханням продовжити дії торговельних преференцій, які були надані у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії, щонайменше до кінця року. Про це 9 квітня під час пресконференції у Брюсселі повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль після засідання Ради асоціації Україна – ЄС. Дію чинних преференцій заплановано завершити на початку червня, і Україна прагне збереження їх в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.
«Це питання надзвичайно важливе для малого та середнього бізнесу, який має контракти з європейськими партнерами. На всіх рівнях ми підкреслюємо, що необхідно продовжити автономні торговельні заходи принаймні до кінця року, щоб мати можливість внести зміни до 29-ї статті угоди про Асоціацію та закріпити ці автономні заходи, які забезпечують фактично безмитну торгівлю», – зазначив Шмигаль.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос повідомила, що це питання буде предметом подальших обговорень, і до 5 червня Єврокомісія представить свої пропозиції щодо преференцій для України. «Ми активно будемо говорити про можливості, але, певно, Європейська комісія вийде з рішенням стосовно продовження автономних торгівельних преференцій», – зауважила Кос.
Раніше західні засоби масової інформації повідомляли про підготовку Єврокомісією пропозиції щодо постійної лібералізації торгівлі з Україною. Згідно з цими планами, імпорт сільськогосподарської продукції буде розділено на три категорії залежно від її «чутливості» для ринку ЄС.
До чутливих категорій, очевидно, увійдуть продукти, імпорт яких наразі обмежений квотами, такі як яйця, птиця, цукор або мед.
У травні 2022 року Рада ЄС ухвалила рішення про скасування всіх мит і квот на експорт з України на рік, щоб підтримати економіку країни в умовах агресії Росії.
Незважаючи на ці рішення, кілька країн ЄС (Болгарія, Польща, Угорщина і Словаччина) у квітні 2023 року тимчасово заборонили імпорт українського зерна, оскільки країни Центральної та Східної Європи зіткнулися з внутрішнім тиском щодо захисту місцевих фермерів.