Україна вирішила відмовитися від американських вимог щодо створення фонду в сумі 500 мільярдів доларів, який мав би стати частиною домовленостей про надання Вашингтону частки у володінні рідкісноземельними корисними копалинами. Про це 22 лютого повідомляє Bloomberg, посилаючись на інформацію від українського посадовця. «Цей фонд мав компенсувати допомогу, яку США надали країні, що потерпає від війни, з моменту російського вторгнення. Україна стверджує, що реальна сума допомоги значно менша і становить приблизно 90 мільярдів доларів, сказав анонімний співрозмовник, оскільки переговори є конфіденційними», – йдеться у статті.
Сторони, які беруть участь у переговорах, потребують додаткового часу для завершення угоди, оскільки поточний проект від США містить кілька спірних аспектів, а президент України Володимир Зеленський не готовий його підтримати, розповіла Bloomberg інша особа, що обізнана з переговорами.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак зазначив на форумі «Україна. Рік 2025» 23 лютого, що всі інвестиції у видобуток корисних копалин оцінюються з точки зору безпекових гарантій для України та її стратегічних інтересів. Єрмак підкреслив, що переговори тривають, і «ніхто не відмовився» від укладення угоди про корисні копалини зі США.
Президент США Дональд Трамп не раз підкреслював, що його адміністрація прагне повернути кошти, які були направлені на підтримку України.
Раніше агентство Reuters із посиланням на джерела повідомило, що американські переговорники, які тиснуть на Київ для доступу до критично важливих корисних копалин, підняли питання про можливе обмеження доступу України до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска.
Під час зустрічі з представником США Кітом Келлогом Зеленському стало відомо, що Україні загрожує неминуче припинення послуг, якщо угода щодо корисних копалин не буде досягнута. Офіційно цю інформацію ані Київ, ані Вашингтон не підтвердили.
21 лютого Зеленський говорив про укладання угоди з США, не уточнивши її змісту. На його думку, ця угода «може покращити наші відносини», і він висловив надію на «справедливий результат».
У той же день старший радник президента США з національної безпеки Майк Волц висловив упевненість, що Зеленський незабаром підпише угоду зі США про корисні копалини.
Раніше, за повідомленнями, пропозиція Вашингтона передбачала надання США доступу до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів в обмін на американську військову та фінансову підтримку для захисту Києва від російського вторгнення.
Президент України зазначив, що допомога США протягом війни була значно меншою за цю суму, і що пропозиція Вашингтона не містить конкретних гарантій безпеки.