Угода між Україною та Сполученими Штатами про експлуатацію українських природних ресурсів повинна відповідати Конституції України, інакше можуть виникнути сумніви щодо її дійсності, заявив у коментарі для Радіо Свобода голова комітету Верховної Ради з міжнародних справ Олександр Мережко. Він зазначив, що якщо угода матиме характер міжнародного договору, її, ймовірно, потрібно буде ратифікувати Верховною Радою. У випадку, якщо це буде просто політична угода, вона не матиме міжнародної правової сили.
"Питання полягає у волі сторін, яку силу вони бажають надати цій міжнародній угоді. Від цього багато чого залежить. Але важливо пам’ятати, що в нас є Конституція, зокрема стаття 13, яка чітко встановлює, що надра належать народу України. Тобто угода повинна відповідати Конституції. Інакше, якщо мова йде про міжнародний договір, що суперечить Конституції, виникає питання його дійсності. Є також законодавство України, яке регулює цю сферу. Потрібно обрати відповідну юридичну форму. Наразі не зрозуміло, про що йдеться. Йдеться про власність на надра чи про видання ліцензій, чи про роялті. Тут є багато невідомих, від яких залежить доля угоди", – сказав Мережко.
Наразі, за словами народного депутата, ані текст, ані формат угоди не відомі.
Президент США Дональд Трамп 11 лютого стверджував, що Україна вже нібито погодилася надати США доступ до рідкісноземельних мінералів на суму 500 мільярдів доларів в обмін на військову допомогу.
15 лютого політичний аналітик The Washington Post Джош Рогін повідомив з посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції, що Володимир Зеленський відмовився підписувати меморандум, відповідно до якого США отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні.
Згодом Зеленський уточнив, що угода не була підписана через "юридичні питання". Адже, за його словами, Україні потрібні гарантії безпеки, а не просто передача ресурсів.