Україна планує внести зміни до угоди про корисні копалини зі США, додавши в неї зобов'язання щодо збільшення інвестицій з боку Сполучених Штатів. Як повідомляє Bloomberg, за проектом угоди, Вашингтон має намір отримати контроль над усіма майбутніми великими інвестиціями в українську інфраструктуру та видобуток корисних копалин без визначеного терміну дії. Українська сторона стурбована, що така угода може зашкодити її прагненню до вступу в Європейський Союз і зобов'язати повернути всю військову та економічну допомогу США, надану з початку війни.
ЗМІ зазначає, що США не заперечують проти занепокоєння України, особливо щодо можливого конфлікту угоди з її європейськими прагненнями. Це може свідчити про готовність Вашингтона до обговорення змін. Якщо угода буде ухвалена, США фактично отримають контроль над інвестиційними рішеннями в ключових секторах української економіки, зокрема в гірничодобувній галузі, нафтовидобутку та газовидобутку, а також у сферах видобутку критично важливих мінералів, портів, доріг і залізниць.
Крім того, США матимуть переважне право на отримання доходів, які направлятимуться до спеціального фонду відновлення, що контролюється Вашингтоном. Важливим є те, що Вашингтон вважає "матеріальну та фінансову допомогу" Україні з лютого 2022 року своїм внеском у цей фонд.
Раніше повідомлялося, що Україна навряд чи підпише угоду у формі, що її вимагають США. Один з високопосадовців на умовах анонімності зауважив, що угода виглядає так, ніби "Україна перебуває у війні зі США, програла, була захоплена і тепер повинна виплатити довічні репарації".
Також президент Зеленський особисто прокоментував угоду щодо корисних копалин, зазначивши, що її розглянуть після юридичного аналізу на предмет можливих законодавчих загроз.